Eesti Proviisorapteekide Liit: laste palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks saab siirupite asemel kasutada teisi ravimvorme

22.12.2022

Eesti Proviisorapteekide Liit: laste palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks saab siirupite asemel kasutada teisi ravimvorme

Eesti suurim apteekide ühendus Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) soovitab lastevanematel, kes vajavad abi lapse palaviku alandamisel või valuvaigistamisel, pöörduda esmase nõustamise ja abi saamiseks apteeki.

Viimastel nädalatel on ajakirjanduses kajastatud mitmete ravimite tarneraskusi ja lapsevanemate seas on enam muret tekitanud palavikku alandavate ja valuvaigistavate siirupite nappus. Hetkeolukorras on lastele mõeldud palavikku alandavatel siirupitel tarneraskusi, kuid neile (ja ka teiste ravimite tarneraskuste esinemisel) on olemas toimeainepõhised alternatiivid, mida apteeker oskab soovitada. Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane kinnitab, et kindlasti ei ole me olukorras, kus lapsed jääksid ravita. Valuvaigistite ja palavikku langetavate ravimite valik on apteegis suur ja enamus neist on laialdaselt saadaval. "Soovitame pöörduda apteeki ja koos apteekriga leida sobiv alternatiiv. Siirupi asemel sobivad väikelastele näiteks raviküünlad ja ka tablette on saadaval mitmes tugevuses ning neid saab vajadusel poolitada," ütleb Rootslane.

Kuigi hetkel on laialdaselt levimas gripp ja muud viirused ning mitmetel ravimitel tarneraskused, siis ilma otsese vajaduseta ravimite varusse ostmine ei ole mõistlik. Esiteks, ravimid aeguvad. Teiseks, see halvendab ravimite kättesaadavust neile, kel neid parasjagu väga vaja on.

Mõned peamised soovitused laste palaviku ja valu korral toob välja proviisor Izabelle Adamson: "Alla kolmekuulise imiku palaviku korral tuleb alati pidada nõu lastearstiga. Palaviku leevendamiseks üle kolmekuistel lastel on oluline piisav vedelikutarbimine, kerge toit energia taastamiseks, füüsilise koormuse vältimine. Nakkusega seotud palavik ravi ei vaja, küll aga juhul, kui sellega kaasnevad infektsioonsümptomid: tugev peavalu, iiveldus, lihasvalud, suur väsimus. Palaviku alandamiseks saab kasutada ibuprofeeni ja paratsetamooli. Soovitame kasutada väikelastel paratsetamooli raviküünlaid."

Proviisori sõnul saab lastel, kes suudavad tabletti neelata, kasutada ka tabletivormis paratsetamooli või ibuprofeeni. Apteegis on saadaval mitmes tugevuses tablette, mida saab poolitada noaga mööda poolitusjoont, vajadusel võib tableti lusikaga peenestada ning lisada mahlale või muule magusale vedelikule, et neelamist lihtsustada. Juhul kui lapsele on vastunäidustatud kõik eelpool toodud ravi võimalused, soovitame pöörduda perearsti poole.

Palavikku alandavate ravimite kasutamise puhul on oluline juhinduda lapse kehakaalust – väikelastel võib vanusest sõltumata olla väga erinev kehakaal ning sageli tuleb ette ravimi ala-annustamist. Apteegis tuleks alati apteekrile lapse tegelik kehakaal öelda, mille alusel saab apteeker soovitada lapsele sobivaimat ravimivormi.


Jagame siia juurde Eesti Proviisorapteekide Liidu, Eesti Perearstide Seltsi ja Ravimiameti poolt koostatud juhend annustamise kohta:

NB! Aspiriini (atsetüülsalitsüülhapet) ei tohi laste puhul palavikualandajana kasutada, sest selle tarvitamine on seotud maksa‐ ja ajukahjustuse (Reye´ sündroomi) riskiga.

Paratsetamool

  • Alla 3-kuulistel laste palaviku korral pidada nõu perearstiga
  • Üle 3-kuuliste laste palaviku alandamiseks juhinduda eelkõige lapse kehakaalust: ühekordne annus 10-15 mg/kg kohta, sh maksimaalne ööpäevane annus 60mg/kg kohta.
  • Lastel alternatiivina kasutada raviküünlaid, mida on saadaval erinevates annustes (80mg, 125mg, 250mg). Raviküünalde puhul oluline, et korraga kasutatakse üks terve küünal ehk neid ei poolitata!

5 kg kuni 15 kg kaaluvad lapsed: paratsetamooli võib anda iga 6 tunni järel

Lapse kaal  Paratsetamooli
ühekordne annus
Manustatavate
suposiitide arv
Päevane maksimaalne
suposiitide arv
5 kuni 10kg 80mg 1 4
10 kuni 15kg  125mg 1 4

15 kg kuni 25 kg kaaluvad lapsed: paratsetamooli võib anda 4‐6 tunni järel

Lapse kaal  Paratsetamooli
ühekordne annus
Manustatavate
suposiitide arv
Päevane maksimaalne
suposiitide arv
15 kuni 25kg 250 mg 1 4
üle 25kg 250‐500 mg 1-2 4

Lastel, kes suudavad tabletti neelata, on piisava kehakaalu korral võimalik kasutada ka tabletivormis paratsetamooli.

Ibuprofeen

  • Ühekordne annus on 7‐10 mg/kg, mida võib korrata 6‐8 tunni järel. Maksimaalne lubatud koguannus ööpäevas 30 mg/kg kohta.
  • Tablett tuleks poolitada sõrmede vahel mööda poolitusjoont võimalikult täpselt, aga liigset hirmu tundma ei peaks kui tablett ideaalselt ei poolitu. Vajadusel tableti võib purustada ja lisada väikesele kogusele (5‐10 ml) mahlale ravimi kibeda maitse maskeerimiseks.
  • Kui laps vajab 50 mg või 150 mg annust, pidage nõu arstiga või apteekriga.
Lapse kehakaal (vanus) Üksikannus  Maksimaalne ööpäevane annus
5 kuni 6 kg
(6 kuni 8‐kuused imikud)
50 mg  150 mg
7 kuni 9 kg
(9 kuni 12‐kuused imikud)
50 mg  200 mg
10 kuni 15 kg
(1 kuni 3‐aastased imikud/lapsed)
100 mg 300 mg
16 kuni 20 kg
(4 kuni 6‐aastased lapsed)
150 mg 450 mg
21 kuni 29 kg
(7 kuni 9‐aastased lapsed)
200 mg 600 mg

Ravimite tarneraskuse hoiatusi saab jooksvalt jälgida Ravimiameti registris aadressil www.ravimiregister.ee. Apteekrid saavad anda inimestele nõu ka teiste ravimite asendamise osas, kui perearsti välja kirjutatud retseptiravimit ei ole hetkel saadaval. Sageli on võimalik leida sama toimeaine teine tugevus või ravimvorm. Juhul, kui asenduseks on vajalik siiski uus toimeaine, millel nappuses oleva ravimiga sarnane toime, peab inimene pöörduma uuesti arsti juurde uue retsepti saamiseks.

Uudised:

  • Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Loe lähemalt

  • Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

    Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

    Loe lähemalt

  • 5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

    5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

    Loe lähemalt

  • Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

    Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

    Loe lähemalt

  • Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

    Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

    Loe lähemalt

Kõik postitused