Kõrvetised ja maovalu - refluksi sümptomid, mida on võimalik leevendada

05.08.2022

Kõrvetised tekivad söögitorus, mis ühendab suud ja magu, siis kui mao ja söögitoru vahel asuv klapp ei tööta korralikult. Tavaliselt aitab see klapp hoida maomahla maos, kuid kõrvetiste korral avaneb see liiga sageli või ei sulgu piisavalt, ning maomahl satub söögitorru põhjustades põletus- ja ebamugavustunnet.

Mis täpsemalt põhjustab kõrvetisi?

 • Üheks levinumaks põhjuseks on ülesöömine või tugev ülekaal - rõhk kõhuõõnes suureneb ja surub magu kokku, visates maomahla üles.
 • Kõrvetisi võib rohkem ette tulla ka raseduse ajal, sest raseduse ajal veres ringlev hormoon progesteroon soodustab mao ja söögitoru vahel paikneva klapi lõtvust.
 • Ka kõhukinnisus võib olla kõrvetiste põhjustajaks.
 • Kõrvetised tekivad sageli ka peale ebasobiva toidu söömist. Toit võib olla näiteks liiga rasvane või vürtsikas. Maomahl ärritab söögitoru alumise ja keskmise osa limaskesta, mille tagajärjel tekibki põletav tunne rinnus, rinnaku taga, ülakõhus, kaelas või kurgus.
 • Paljud toiduained võivad samuti mao ja söögitoru vahel asuvat klappi lõdvestada ja suurendada maomahla tootmist. Tsitruselised, tomatid, sibul, küüslauk, alkohol ja kohv on vaid mõned näited.
 • Teatud ravimid, stress, unepuudus ja suitsetamine on samuti olulisteks riskifaktoriteks.

Kuidas kõrvetistest lahti saada?

Kõrvetised ja maovalu võivad esineda nii lühiajaliselt kui kujuneda krooniliseks haiguseks, mistõttu ongi kõrvetiste vastu võitlemisel oluline leida nende põhjus ja jälgida sümptomite kulgu. Olenevalt põhjusest võib olla abiks, kas kaalulangetamine, toiduportsude vähendamine või näiteks isegi jooga. Paraku läheb sageli vaja ka medikamentoosset ravi ja seda juba kindlasti juhul, kui on välja kujunenud gastroesofagiaalne reflukshaigus.

Gasec Gastrocaps 10mg* ja Gasec Gastrocaps 20 mg* sisaldab toimeainena omeprasooli, mis vähendab maohappe produktsiooni. Efektiivse graanultehnoloogia abil toodetud kapsleid kasutatakse täiskasvanutel alates 18. eluaastast gastroesofageaalse reflukshaiguse vaevuste (näiteks kõrvetised, maovalu, maohappe tagasivoolusümptomid) lühiajaliseks raviks.

Tänu spetsiaalsele Gastrocaps tehnoloogiale on toimeaine omeprasool maohapete eest kaitstud ja aine keemiline stabiilsus pikaajaliselt tagatud. Kõik see tagab toimeaine täieliku lahustumise ja imendumise.

*TÄHELEPANU! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Terviseinfo:

 • Seksuaalhäiretele leiab diskreetselt abi Netiapteegist

  Loe edasi

 • Naise 10 muret, mis on seotud nn. päevadega

  Loe edasi

 • Populaarsed higistamisvastased tooted ei lõhna ega määri riideid

  Loe edasi

Kõik postitused