Aprill on südamekuu!

Aprill on südamekuu!

Tervise Arengu Instituudi eestvedamisel tähistatakse Eestis aprilli kui südamekuud.  Selle eesmärgiks on juhtida tavapärasest enam inimeste tähelepanu südametervisele ning tegeleda ennetustegevusega. Terve südamekuu raames on Apotheka kliendikaardi alusel võimalik paljudes Apotheka apteekides mõõta vererõhku TASUTA*.
Vaata aegasid siit või uuri apteekrilt!

Normaalne: <130 / <85
Piiripealne: 130-139 / 85-89
Kõrge: >140 / >90

Allikas: Tervise Arengu Instituut

Kõrge vererõhk on väga levinud tervisehäire, mille esinemist inimesed tihti ise ei taju. Kõrge vererõhu korral ei teki alati muutusi enesetundes ega nähtvaid haigusilminguid, kuid süda ja veresooned kahjustuvad siiski. Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks. Seetõttu on tarvis vererõhku regulaarselt kontrollida!

Kõrge vererõhk on insuldi, müokardiinfarkti, südamepuudulikkuse, neerukahjustuse, mälu- ja mõtlemistegevuse häirete ning enneaegse surma riskitegur. Kui tervisehäire on tuvastatud õigel ajal, saab vähendada tüsistuste tekke ohtu ja pikendada tervelt elatud aastate arvu.

Kõrge vererõhu tekkimise riskitegurid on:

  • liigne kehakaal;
  • stress ja vaimne pinge;
  • vähene kehaline aktiivsus;
  • liigne alkoholi, soola tarvitamine;
  • suitsetamine;
  • valed toitumisharjumused.

Tervislikku seisundit aitavad parandada - keedusoola tarvitamise vähendamine päevas alla 5g; mõõduka intensiivsusega regulaarne aeroobne treening 30-60 minutit 5-7 korda nädalas; liigsest alkoholi tarvitamisest loobumine; suitsetamisest loobumine; ülekaalu vähendamine.

*NB! Vererõhu mõõtmisi teostatakse apteekrile vabal ajahetkel!

Küsi apteekrilt