Iga rasedus on uus algus – ka siis, kui oled juba teise, kolmanda või viienda lapse ootel.

Olenemata sellest, kas perelisa on alles planeerimisel, rasedus on kauaoodatud esimene või juba mitmes, see periood on naise elus alati erakordne. Iga naine kogeb ja elab seda perioodi läbi erinevalt, kuid vajalikud ettevalmistused ja teadmised sünnituseks ja sünnijärgseks eluks on peaaegu alati samad. Ämmaemand Annely Kärema koostöös Apothekaga on koostanud põhjaliku juhendi, mis on abiks kõigile rasedatele, kuid eriti neile, keda sünnitamine esmakordselt ees ootab. Esmakordne sünnitaja vajab kindlasti rohkem abi ja soovitusi ning kes muu neid nii professionaalselt jagada oskaks, kui kogemustega ämmaemand.

Annely Kärema toob välja vajalikud tooted, alustades sellest, mida sünnitama minnes kaasa pakkida ning lõpetades sellega, kuidas hooldada vastsündinut esimestel nädalatel ja elukuudel kodus.

Tekst: Annely Kärema

Tooted ja toidulisandid tulevasele emale

Loe kõigest, mis on vajalik
TULEVASELE EMALE

VÕI lisa tooted ostukorvi

Mida sünnitusmajja kaasa võtta? Tooted, esemed, riietus, ravimid

Loe täpsemalt
MIDA SÜNNITUSMAJJA KAASA VÕTTA

VÕI lisa tooted ostukorvi

sisukord-3

Uuri, mida oleks vaja koju varuda
LAPSELE ALATES 1. ELUKUUST

VÕI lisa tooted ostukorvi

sisukord-4

Uuri, mida tuleb kasuks
EMALE PEALE LAPSE SÜNDI

VÕI lisa tooted ostukorvi


Lapseootel naisele


Apotheka - tooted lapseootel naisele

Raseduse planeerimine

Rasedust planeerides on hea külastada ämmaemandat, et saada juhiseid kuidas oma tervise eest paremini hoolitseda ning milliseid toitaineid ja vitamiine lisaks tervislikule toitumisele tarvitada. Rasedust planeerides on soovitav alustada foolhappe ehk vitamiin B9 tarvitamist 400 mcg päevas. Seda oleks hea võtta umbes kolm kuud enne rasestumist, et tagada viljastumisel uute rakkude kiire ja hea areng. Raseda naise organismis tõuseb foolhappe vajadus ligi kaks korda ja seda võiks tarvitada vähemalt 12-nda rasedusnädalani. Edaspidi saad vajaliku foolhappe koguse juba rasedale mõeldud kompleksvitamiine tarvitades.

Kui rasestumine ei õnnestu aasta jooksul siis võid proovida teha ovulatsiooni testi, et täpsemalt oma ovulatsiooniaega kindlaks määrata.

Rasedus - lapseootuse aeg

Igal naisel on raseduse sümptomid erinevad ja raseduse kindlaks tegemiseks saad teha rasedustesti. Kõige varasem aeg rasedustesti tegemiseks on paar päeva enne oodatavat menstruatsiooni ja kõige parem aeg testi tegemiseks on paar päeva peale eeldatava menstruatsiooni ära jäämist.

Raseduse ajal toimuvad sinu kehas paljud hormonaalsed ja füüsilised muutused mis võivad esile kutsuda erinevaid vaevusi.

  • Väsimus: katsu teha puhkepause päevas, tarvita D-vitamiini või rasedate kompleksvitamiine.
  • Iiveldus, oksendamine: söö sageli ja väikeste kogustena. Tarvita piisavalt vedelikku. Ingverit sisaldavad preparaadid võivad aidata kuid pea koguse osas nõu ämmaemandaga.
  • Kõhukinnisus: seedesüsteem võib aeglustuda raseduse ajal. Võid kasutada soolesisu pehmendavaid vahendeid või probiootikume. Oluline on ka kiudaineterikas toit.
  • Nahk: võib muutuda tundlikumaks ja kuivemaks, mis põhjustab sügelust või ketendust. Sagedased on ka allergilised reaktsioonid. Sellisel juhul on soovitav kasutada apteegikosmeetikat- näiteks erinevaid uurea sisaldusega kreeme. Hoiduma peaks kreemidest mis sisaldavad retinoide või salitsüülhapet. Kindlasti on oluline kasutada päikesekaitsekreeme, sest nahk on ka päikesele tundlikum ja oht pigmendilaikude tekkeks suurem. Eelistada tasuks kindlasti kõrgema UVA/UVB kaitsega tooteid, alates SPF 30.
  • Venitusarmid: need võivad tekkida naha üle venimisest mis põhjustab naha aluskihtide rebenemist. Seda soodustavad rasedusaegsed hormoonid. Soovitav on kasutada spetsiaalseid rasedusarme ennetavaid kreeme või õlisid.

Tootesoovitused

Lisa kõik vajalik lapseootel naisele korraga ostukorvi



Soovitused tulevasele emale sünnitusmajja minekuks


Apotheka_soovitused_tulevasele_emale_sünnitusmajja_minekuks

Sünnitus on erakordne sündmus, mis mõjutab nii sinu emotsionaalset kui ka füüsilist heaolu. Selleks, et saaksid rahulikult keskenduda oma sünnitusprotsessile on oluline, et oleksid valmis pannud koti vajalikke vahenditega juba enne sünnituse algust. Siit leiad väikese nimekirja, mida ämmaemandana soovitan sünnitama minnes kaasa võtta.

  •       Rasedakaart ja isikut tõendav dokument
  •       Mugavad rõivad sünnituse ajaks: sünnitusel on hea kasutada näiteks suuremat sorti T-särki
  •       Aluspüksid: apteegist leiad valiku ühekordseid aluspükse, mida kulub sünnitusmajas viibimise jooksul 4-5 paari
  •       Toetavad puuvillased rinnahoidjad: soovitavalt spetsiaalselt imetavale emale mõeldud. Lisaks võiks kaasa võtta apteegis müüdavad kompress-padjad rinnanibudele. Rinnanibud muutuvad esimestel päevadel tundlikuks ning vahel ka valulikuks – sel juhul saab leevendust, kas kompressi tehes või spetsiaalset salvi kasutades.
  •       Hügieenisidemed: soovitavalt lõhnastamata. Kaasa võiks võtta ühe paki suurema imavusega sidemeid ja ühe paki keskmise imavusega sidemeid.

Verd ja voolust tuleb suuremal hulgal tavaliselt kaks-kolm esimest sünnitusjärgset päeva, peale mida  jääb voolus vähemaks ja piisab keskmise imavusega sidemetest. Tampoone ei ole soovitav sünnitusjärgse vooluse korral kasutada.

  •       Isiklikud hügieenitarbed: enamikel naistel tekivad sünnituse käigus väikesed rebendid lahkliha piirkonnas. Selleks, et haav oleks hästi hooldatud, soovitame pesemisel kasutada intiimpesugeele, -vahtusid või -vedelikku. Need on sobiva pH tasemega ja aitavad hoida naha kaitsekihti, ei ärrita niigi valulikku piirkonda ning ennetavad võimaliku infektsiooni teket. Kindlasti ei ole kasulik pesta intiimpiirkonda lõhnavate dušigeelidega.
  •       Saunalina ja hommikumantel või muud mugavad riided sünnitusmajas viibimise ajaks
  •       Meelepärased kiiresti energiat andvad toidud nagu puuviljad, müslibatoonid, pähklid-seemned või rosinad
  •       Tarvitatavad ravimid ja toidulisandid: kui oled raseduse ajal tarvitanud rauapreparaate, siis on soovitav neid edasi kasutada vähemalt ühe kuu jooksul peale sünnitust. Oluline on jätkata rauapreparaatidega ning vajadusel magneesiumi ning kalaõliga.

Kuna sünnitusmajas viibimine on tavaliselt lühiajaline (2-3 päeva), siis saad ämmaemandalt kaasa edasised soovitused kodus vajaminevate ravimite või vahendite osas just sinust ja sinu beebist lähtuvalt.

Beebile on kõik vajalik sünnitusmajas olemas – nii mähkmed, kreemid, riided kui ka naba puhastamiseks vajalikud vahendid. Võta kaasa ainult riietekomplekt lapsega koju minekuks. Lutti ja lutipudeleid ei ole vaja kaasa võtta. Vajadusel saad soovitused juba sünnitusmajast.


Tootesoovitused

Lisa kõik vajalik sünnitusmajja minekuks korraga  ostukorvi



Mida varuda koju lapsele alates 1. elukuust?


Apotheka_mida_varuda_koju

Esimesed päevad beebiga kodus mööduvad uue elukorraldusega kohanemise ja lapse vajaduste tundmaõppimise tähe all. Ära sea endale liigselt eesmärke ja ära võtta ette palju tegevusi, vaid katsu pigem elada beebi rütmis. See tähendab seda, et toimetad nii, kuidas laps parajasti nõuab. Kindlasti võiks puhata koos temaga ka päevasel ajal. Hea, kui sul oleks esimesel nädalal kodus toeks keegi, kes hoolitseb ka sinu vajaduste eest.

Kodus võiksid lapse hoolduseks valmis olla järgnevad vahendid: 

  •       Mähkimisalus või -laud
  •       Imavad linad: nii saad last iga päev natuke aega paljalt (ilma mähkmeta) hoida
  •       Mähkmed vastavalt lapse suurusele: mähkmepaki peal on suurus kirjas, õige suuruse saad valida lapse kaalu järgi
  •       Niisked salvrätid: parim vahend lapse pepu pesemiseks on kindlasti puhas vesi. Salvrätikuid on soovitav kasutada pigem siis, kui liigud beebiga kodust välja ja veega pesemise võimalus puudub
  •       Vatipulgad: lapse naba hoolduseks kasutatakse puhast keedetud vett ja vatipulkasid. Naba vajab igapäevast puhastamist seni kuni nabakönt on irdunud ja veritsus haavast lõppenud. Tavapäraselt toimub see kahe nädala jooksul. Kui naba ümbrus on punetav või eritis nabast lõhnab, siis võiks kasutada puhastamiseks saialille tinktuuri ja konsulteerida pereõega
  •       Pehmed marlilapid silmade pesemiseks: hommikul ja õhtul võiks puhastada silmi marlilapiga, mida on niisutatud puhta veega. Kui silm (silmad) on rähmased siis alusta puhtas silmast
  •       Kraadiklaas: soovitavalt elektrooniline, millega saab temperatuuri mõõta kaenla alt.
  •       Käärid beebi küünte lõikamiseks: küüsi ei soovitata lõigata kohe sünnitusmajas
  •       Ninapump või aspiraator: kasutada ainult tugeva nohu korra ning olla väga ettevaatlik, et beebi õrna limaskesta mitte vigastada
  •       Beebi šampoon või seep: ei ole vaja kasutada igal vanniskäigul
  •       Vann: beebi vannitamiseks on hea kasutada just beebidele mõeldud vanni või tuubi. Esimese vannitamise võid teha juba kojujõudmise päeval (välja arvatud juhul, kui beebi sai samal päeval vaktsiini) ja ilma šampoonita. Vannivesi võiks olla käesoe ehk umbes 37 C. Puhasta pärast vannitamist kindlasti ära ka beebi nahale ja naha voltidesse jäänud lootevõie, kui seda leidub. Edaspidi võiks kasutada vannitamisel spetsiaalset beebidele mõeldud šampooni või seepi kaks korda nädalas.
  •       Kreem pepu hoolduseks ja juhuks, kui peaks tekkima mähkmelööve. Parim viis haudumuse vältimiseks on hoida last iga päev natukene aega ilma mähkmeta. Kui pepu hakkab siiski punetama siis võiks kasutada Sudocrem-i, mis kaitseb, rahustab ja ravib juba tekkinud haudumust/löövet.
  •       Kreem lapse naha hoolduseks: valmis võiks osta ühe kreemi, mis on mõeldud spetsiaalselt beebi naha hoolduseks. Seda saad kasutada kuivadele, ketendavatele kohtade määrimiseks. Külma ilmaga võiks see sobida ka beebi põskedele külmakaitseks. Kasuta apteegis saadaolevaid kreeme, mis toetavad lapse naha loomulikke kaitsemehhanisme, lasevad nahal hingata ning on ilma lõhnata. Alla kuue kuu vanustel lastel ei sobi kasutada eeterlikke õlisid. Kui lapse nahk on puhas, roosa ja pehme siis ei ole vaja seda üldse kreemitada

Tootesoovitused

Lisa kõik vajalikud šampoonid, keha, - ja mähkmekreemid korraga  ostukorvi



Tootesoovitused

Lisa kõik vajalikud tarvikud korraga  ostukorvi



Mida hoida koduapteegis alates esimesest elukuust?


Apotheka - Mida hoida koduapteegis alates esimesest elukuust Alates esimesest elukuust hakkad tõenäoliselt beebiga juba rohkem kodust väljas käima ning võid seeläbi kokku puutuda ka erinevate viirustega. Viirushaiguste põdemine sõltub otseselt kontaktidest teiste inimestega. Kui peres on ka suuremaid lapsi, siis ei olegi tegelikult võimalik haigustest hoiduda. Väga oluline on muidugi kätepesu.

Ravimid või abivahendid erinevate kaebuste ja haiguste leevendamiseks :

  •       Palavikualandajad: paratsetamool või ibuprofeen. Paratsetamooli saab manustada ka küünalde kujul.
  •       Ampullid füsioloogilise lahusega: vajadusel lapsele ninna tilgutamiseks, juhuks, kui laps nohiseb
  •       Füsioloogiline lahus (suur pudel): sobib nii nina loputamiseks kui ka inhalatsioonide tegemiseks
  •       Merevee sprei: nina loputamiseks lahjendatud kujul (näiteks Humer)
  •       D-vitamiin: alates 7. elupäevast tuleks lapsele anda D vitamiini, mida võiks manustada päeva esimeses pooles, enne toitmist suu kaudu ja 400 toimeühikut. See on müügil ilma retseptita.
  •       Gaasivalude leevendamiseks simetikooni sisaldavaid ravimid (kui silitused ja massaaž ei aita) ja probiootikumid. Massaazi saab teha kasutades kõhusalvi.

Tootesoovitused

Lisa kõik vajalik, mis tuleb kasuks alates 1. eluaastast korraga  ostukorvi



Tootesoovitused

Valuvaigistid, palavikualandajad ja muud käsimüügiravimid



Ära unusta ennast. Mida tuleb kasuks peale lapse sündi?


Apotheka - emale: ara unusta ennast
  • Haavahoolduseks: nii keisrilõike haava kui ka lahklihahaava hoolduseks on head mikroniseeritud hõbeda sisaldusega salvid, kuna hõbe toimib bakterite vastu ning  hüaluroonhape aitab kaasa kudede paranemisele ja uuenemisele. 
  • Rinnapadjad: aitavad vältida rinnapiima leket riietele
  • Rinnanibukreemid: kreemid ja kompressid aitavad ennetada või leevendada rinnanibude kuivamist ja lõhenemist imetamise ajal.
  • Bandaaž: kui tunned, et selg valutab ja soovid, et kõht oleks toestatud
  • Taimeteed: spetsiaalsed teed, mis soodustavad rinnapiima teket
  • Vitamiinid: soovitav on jätkata tarvitamist ühe kuu jooksul peale sünnitust. D-vitamiini võiks võtta samas annuses, kui enne rasestumist ning juhul, kui seni tarvitasid kompleksvitamiine, siis võid nüüd hankida endale spetsiaalselt imetamiseks mõeldud vitamiinid
  • Rauapreparaadid: kui sa võtsid raseduse ajal rauapreparaate, siis jätka seda veel kuu aega ja palu seejärel perearstil teha vereanalüüs, et selgitada välja edasise rauapreparaatide tarvitamise vajadus

Tootesoovitused

Lisa kõik vastsündinu emale vajalikud tooted korraga ostukorvi



Abivahendid, mille vajadus selgub sünnitusmajas ja ämmaemanda soovitusel


Apotheka - abivahendid mille vajadus selgub sünnitusmajas
  • Rinnapumbad: neid on erinevas hinnaklassis ja see, milline valida, sõltub konkreetselt sinu vajadustest. Asjatundlikud ja kogenud soovitused saad ämmaemanda käest
  • Nibukaitsmed: vajalikud, kui lapsel ei õnnestu rinnanibu haarata või rinnanibudele tekivad valusad lõhed 
  • Kaal: lapse kaalumiseks, eriti sel juhul, kui beebi on peale sündi palju kaalu kaotanud
  • Lutt: esimesel elunädalal lutti ei soovitata, kuid hiljem saab otsuse vastu võtta vastavalt lapse vajadustele ja käitumisele (näiteks kui beebi imeb näpp
  • Vitamiin B12: arsti soovitusel, kui esineb B12-vitamiini puudus.
  • Rinnapiimaasendaja: vastavalt vajadusele

Tootesoovitused

Lisa kõik vajalik, mis tasub osta apteekri, arsti või ämmaemandi soovitusel korraga ostukorvi