Apotheka apteekides saab end mugavalt puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Apotheka apteekides saab end mugavalt puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Puugid aktiveeruvad juba siis, kui väljas terendab ööpäevaringselt 5°C. Seega kestab tüüpiliselt puugiohtlik periood aprillist oktoobrini, soe talv ja sügis võivad seda isegi pikendada. Enamjaolt ootavad puugid ohvreid põõsastikes, rohus, heinas, lehtedel, ütleb Apotheka proviisor Kristiina Sepp.

Kui seni on saanud end vaktsineerimas käia vaid perearsti juures või nakkushaiguste üksustes, siis sel aastal puhuvad apteekides muudatuste tuuled. Nimelt on võimalik kõikidel soovijatel käia läbi kümnest mugava asukohaga Apotheka koduapteegist ning lasta end üliohtliku puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Loomulikult jääb inimestele alles ka võimalus kaitsepookimiseks enda perearsti või -õde külastades. Vaktsineerimist viib apteegis läbi tervisehoiutöötaja, kes on läbinud immuniseerimise täiendõppe.  Puukentsefaliidivastaseid süste tehakse skeemi järgi: esimesed kaks ühe- kuni kolmekuulise vaheajaga, kolmas 9-12 kuud hiljem. Pärast seda tuleb esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised viieaastase intervalliga. See kõik võtab kokku oluliselt vähem aega, kui hiljem haiglas tüsistuste ravimine. Seda enam, et nüüd on võimalik puukentsefaliidi vastu vaktsineerida ka apteekides. Vaktsineerida võib ka lapsi, kes on vähemalt ühe aasta vanused.

Vaktsineerimisega on mõistlik alustada juba varakevadel – nii saavutab organism ohtlikuks perioodiks kaitse.

Miks on puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine oluline?

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) määratluse kohaselt asub Eesti piirkonnas, kus tuleks puukentsefaliidi vastu vaktsineerida kogu elanikkond. Erinevates raportites on Balti riigid toodud välja kui kõrge puukentsefaliidi riskiga regioon.

Eestit on puukentsefaliidi endeemilise piirkonnana lisaks WHO-le ja Eesti Terviseametile nimetanud ka Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC), rõhutades, et aina soojemate ilmastikutingimuste tõttu on puukide arvukus järsult suurenemas terves Euroopas.

Puukentsefaliidi tüsistused on seotud elukvaliteedi langusega ja pikaajaliste kuludega nii seda põdevale patsiendile kui ka ühiskonnale.

Milliseid haiguseid puugid Eestis levitavad?

Meie piirkonnas levitavad puugid kahte ohtlikut haigust – puukentsefaliiti ning puukborrelioosi. Esimese eest on võimalik end vaktsineerides kaitsta, borrelioosi vastu kahjuks vaktsiini ei ole. Erilises riskigrupis on loomaomanikud, sest puugid võivad lemmikloomalt inimese peale tulla (eriti juhul, kui lemmik kasutab tõhusat puugikaitsevahendit). Kuigi puuke leidub rohkem looduses, ei ole puukide eest kaugeltki kaitstud ka linnaelanikud. Vaktsineerimine on kiire ja ohutu viis kaitsta end puukentsefaliidi eest.

TÄHELEPANU! Apteekides teostatakse vaktsineerimist kuni 31.05! 

Leia vaktsineerimiseks lähim apteek:

 • Apotheka Viru Keskuse apteek T, K, R kl 17-20 ja L kl 10-15. 
 • Tallinna Linnaapteek Solarises K, N, R kl 16:30-19:30 ja L kl 10-15. 
 • Rocca al Mare Keskuse apteek T, K, R kl 16:30-19:30 ja L kl 10-15. 
 • Järve Keskuse Netiapteek T, N, R kl 16-19 ja L kl 10-15
 • Tasku apteek E, R kl 17-20 ja L kl 10-15
 • Raekoja apteek T, R kl 15-18 ja P kl 16-18. 
 • Eedeni Keskuse apteek E, K kl 17-20 ja L kl 10-15. 
 • Lõunakeskuse Rimi apteek T, N kl 16-19 ja L kl 10-15
 • Põhjakeskuse apteek K, R kl 16-19 ja L kl 11-16. 
 • Port Arturi apteek E, K, R kl 16-19 ja L kl 10-15.  
 • Jõhvi apteek L kl 9-15

Vaata lisainfot vaktsineeriapteegis.ee.

Küsi apteekrilt