Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

KliendikaardigaKliendikaardiga 39,00 €

Hind 39,00 €

Duration10 minutit

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik nakkushaigus, mis võib põhjustada püsivaid kesknärvisüsteemi häireid ja olla eluohtlik. Tõhusa kaitse puukentsefaliidi vastu annab vaktsineerimine. Valitud Apotheka apteekides saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida aastaringselt! 

 • Puukentsefaliidi vastase ja COVID-19 vastase vaktsiiniga vaktsineerimise vahele peab jääma vähemalt 2 nädalat! Palun arvestage sellega endale vaktsineerimise aega broneerides.
 • Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.
 • Teenus on tasuline - ühe vaktsineerimise hind apteegis täiskasvanul on 39 eurot ja lapsel 36 eurot. Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.
 • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral ka immuniseerimispass.
 • Vajalik on eelregistreerimine! Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.
 • Vaktsineerimise aegasid kõikides Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit
 • Respiratoorsete haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla.

Kuidas vaktsineeritakse?

Esmakordne vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas vaktsiinisüst kuni aasta hiljem. Seejärel toimuvad korduvvaktsineerimised 3-5 aasta järel. Kui soovid teha korduvvaktsineerimise, tuleta meelde, millal sind viimati puukentsefaliidi vastu vaktsineeriti. Eelmise vaktsineerimise aega saab vaadata ka patsiendiportaalist www.digilugu.ee.


Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt apteegi eraldatud ja privaatses ruumis. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava digiloos ja on nähtav teistele tervishoiuteenuse osutajatele. Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit.Vaktsineeritakse vähemalt üheaastaseid lapsi. Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiad siit.

Kes vaktsineerivad apteegis?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda meditsiiniõed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Teenuse saamiseks ei ole vajalik puukentsefaliidi vaktsiini retsepti olemasolu.

Mis on puukentsefaliit?

Puukentsefaliit on haigus, mida põhjustab puukentsefaliidiviirus.

Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes puugihammustuse teel kannavad ühtlasi üle ka viiruse. Viirus võib levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel.

Kuna viiruse edasikandjateks on puugid, siis iseloomustab haigestumist nende geograafiline levik ja hooajaline aktiivsus aprillist oktoobrini.

Puukentsefaliit on haigus, mis ründab kesknärvisüsteemi ja millel tagajärjel võivad tekkida rasked neuroloogilised tüsistused. Vahemikus 26-46% kesknärvisüsteemi haaratusega haigust põdenud patsientidel võivad tekkida  tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Puukentsefaliit võib 0-1,4% juhtudest lõppeda surmaga. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, mistõttu ravi on sümptomaatiline.

Puukentsefaliiti nakatumist saab vältida vaktsineerimisega. Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, mis tähendab, et puukentsefaliidi vastu peaks vaktsineerima kogu elanikkonna.

Teistest enam soovitatakse vaktsineerida:

 • metsanduse, põllumajanduse ja bioloogia üliõpilastel, kelle õppetöö kohustuslikuks osaks on viibimine välitingimustes,
 • metsatöölistel,
 • välitingimustes viibivad kaitseväelastel,
 • jahimehed,
 • piirivalvuritel.

Kuna nüüdisajal võime puuke looduses kohata peaaegu kõikjal, isegi linnades, koduaedades ja parkides, siis soovituslik oleks vaktsineerida kõikidel inimestel, sealhulgas lastel.

Lisaks võiksid vaktsineerimise peale mõelda kõik lemmikloomade omanikud, et kaitsta end lemmikloomadelt inimesele kanduvate puukide hammustuse eest.

Rohkem infot puugiinfo.ee

Sarnased teenused:

 • Gripivastane vaktsineerimine (tasuline)

  Loe edasi

  Gripivastane vaktsineerimine (tasuline)
 • COVID-19 vastu vaktsineerimine (I ja II doos)

  Loe edasi

  COVID-19 vastu vaktsineerimine (I ja II doos)
 • COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga (III ja IV doos)

  Loe edasi

  COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga (III ja IV doos)
 • TASUTA gripivastane vaktsineerimine riskirühmadele

  Loe edasi

  TASUTA gripivastane vaktsineerimine riskirühmadele

Kõik teenused