Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

Apotheka apteekides saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida perioodil 19. aprill kuni 20. juuni. Vaktsineerimist viivad läbi vastava väljaõppe saanud tervishoiutöötajad.

KUIDAS VAKTSINEERITAKSE?

Esmakordne vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas kuni aasta hiljem. Seejärel toimuvad korduvvaktsineerimised 3-5 aasta järel. Kui soovid teha korduvvaktsineerimise, tuleta meelde, millal sind viimati puukentsefaliidi vastu vaktsineeriti.

Iga vaktsineerimise vahele peab jääma vähemalt 2 nädalat! Seega planeerides puukentsefaliidi vastu vaktsineerimist arvesta, et COVID-19 vastu vaktsineerimise ja puukentsefaliidi vaktsineerimise vahele jääb vähemalt 2 nädalat!

NB! Respiratoorsete haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!

  • Ühe vaktsineerimisteenuse hind apteegis täiskasvanul on 39 eurot ja lapsel 36 eurot.
  • Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.
  • Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit.
  • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

KES VAKTSINEERIVAD APTEEGIS?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

KUIDAS VAKTSINEERITAKSE?

Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.

Vaktsineerimiseks on võimalik endale aeg broneerida veebis või helistades telefonile +372 614 6000. Kui vaja aitab apteeker eelregistreerida ka apteegis kohapeal. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.

Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt apteegi eraldatud ja privaatses ruumis. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava Digiloos.

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Korduvvaktsineerimist tuleks Eestis kui puukentsefaliidi levipiirkonnas teha 3-5 aasta järel.

Vaktsineeritakse vähemalt üheaastaseid lapsi. Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiad www.ta.vaktsineeri.ee

MIS ON PUUKENTSEFALIIT?

Puukentsefaliit on haigus, mida põhjustab puukentsefaliidiviirus.

Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes puugihammustuse teel kannavad ühtlasi üle ka viiruse. Viiruse võib levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel. 1

Puukentsefaliit on haigus, mis ründab kesknärvisüsteemi ja millel tagajärjel võivad tekkida rasked neuroloogilised tüsistused. Vahemikus 26-46% kesknärvisüsteemi haaratusega haigust põdenud patsientidel võivad tekkida  tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Puukentsefaliit võib 0-1,4% juhtudest lõppeda surmaga. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, mistõttu ravitakse sümptomaatiliselt.

Puukentsefaliiti nakatumist saab vältida vaktsineerimisega. Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, mis tähendab, et puukentsefaliidi vastu peaks vaktsineerima kogu elanikkonna.

Teistest enam soovitame vaktsineerida:

  • metsanduse, põllumajanduse ja bioloogia üliõpilased, kelle õppetöö kohustuslikuks osaks on viibimine välitingimustes
  • metsatöölised,
  • välitingimustes viibivad kaitseväelased,
  • piirivalvurid,

Rohkem infot puugiinfo.ee