Gripivastane vaktsineerimine (tasuline)

Kliendikaardiga 21,00 €

Hind 21,00 €

Duration10 minutit

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerimisega. Vaktsineerida saab alates 6 elukuust. Gripi vastu võib vaktsineerida kogu hooaja vältel, kuid kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi ehk oktoobrist detsembrini.

Broneerimisvõimalus on avatud! 

  • Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida allolev vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.
  • Teenus on tasuline - ühe vaktsineerimise hind apteegis on 21.- eurot. Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.
  • Kui Sa kuulud riskirühma, on Sul õigus saada riigi poolt tasuta gripivaktsiini. Tasuta gripivaktsineerimise info ja broneerimine on leitav eraldi lehelt.
  • Kogu vaktsineerimise protsess apteegis võtab aega umbes 10-15 minutit (saabumine, registreerimine, vaktsineerimine).
  • Vaktsineerimise aegasid kõikides Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit
  • Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!
  • NB! SELLELT LEHELT EI SAA BRONEERIDA TASUTA GRIPIVAKTSINEERIMISE AEGA!

Mis haigus on gripp?

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustab haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu, külmavärinad ning väsimus ning esineda võib ka kõhulahtisust. Gripi sümptomid ei erine oluliselt teistest ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitest, kuid gripp võib endaga kaasa tuua raskeid tüsistusi, millest on eriti ohustatud riskigruppi kuuluvad.

Gripi kohta saab lähemalt lugeda Terviseameti lehelt.

Kes vaktsineerivad apteegis?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Kuidas vaktsineeritakse?

  • Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.
  • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav pildiga dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.
  • Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt apteegi eraldatud ja privaatses ruumis. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava Digiloos.

Mida jälgida pärast vaktsineerimist?

Jälgige enda tervist vaktsineerimisele järgneval ööpäeval. Vajadusel võtke ühendust vaktsineerimist teostanud tervishoiutöötajaga või oma perearstiga. Helistada saab ka perearsti nõuandetelefonile 1220. Immuunsus kujuneb välja kahe nädala jooksul peale vaktsineerimist. 

Kui on vajalik kiire arstiabi, helistage hädaabinumbrile 112.

Üldised kõrvaltoimed: süstekoht võib olla valulik, turses, punetada, tekkida võib palavik, nõrkustunne, isutus, lihasevalu, peavalu. Sümptomid on pigem kerged ja mööduvad 2-3 päeva jooksul. Turses ja punetavale süstikohale võib asetada külmakompressi. Palavikku üle 38,0°C võib langetada paratsetamooli abil. Lugege hoolikalt soovitatud annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning pidage vajadusel nõu apteekri, pereõe või perearstiga.

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage vaktsineerimist läbi viivat tervishoiuteenuse osutajat, perearsti või teisi tervishoiuteenuse osutajaid, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud. Kõrvalnähu teatise täitmisel on abiks apteeker ning kõrvalnähtudest saab teavitada ka otse Ravimiametile.

Millist vaktsiini apteekides manustatakse?

Apteekides vaktsineeritakse neljavalentsete süstesuspensioonidega, mis on näidustatud alates 6. elukuust. Sellel sügisel kasutatakse Apotheka apteekides vaktsineerimiseks Influvac Tetra süstesuspensiooni.

Alates 20. oktoobrist 2022 on Apotheka Viru Keskuse Apteegis ja Kristiine Apteegis (Tallinnas), Port Arturi Apteegis (Pärnus) ja Tasku Apteegis (Tartus) saadaval ka Fluenz Tetra ninasprei, mis on näidustatud gripi vastu vaktsineerimiseks 24-kuulistele kuni alla 18 aasta vanustele lastele ja noorukitele. Fluenz Tetra ninaspreiga vaktsineerimise hind on 29.- eurot. Tuleb arvestada, et lastele, keda ei ole eelnevalt hooajalise gripi vastu vaktsineeritud, tuleb manustada vähemalt 4 nädala möödudes ka teine annus.

Kas gripivaktsiini tohib manustada koos COVID-19 vaktsiiniga?

Gripivaktsiini ja koroonavaktsiini võib manustada samal päeval, küll aga tuleks silmas pidada, et kui erinevad vaktsiinid tehakse samal päeval, siis tuleks kahe vaktsiini võimalike reaktsioonide tuvastamiseks süstida need erinevatesse õlavartesse.  Gripi- ja COVID-19 vaktsiini samal päeval manustamisel ei ole aru saada, millise vaktsiini kõrvaltoimed patsiendil tekivad, seega pigem välditakse apteegis vaktsiinide samal päeval manustamist. Apteegis vaktsineerimise teenust pakkuv TTO töötaja teeb otsuse, kas ta manustab patsiendile soovi korral talle üheaegselt COVID-19 ja gripivaktsiini.

COVID-19 vaktsiinide ja teiste vaktsiinide (v.a gripivaktsiini) manustamiste vahele on soovituslikult jätta vähemalt 14 päeva.