COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosiga vaktsineerimine

Kliendihind Tasuta

Tavahind 0,00 €

Duration10 minutes

Tõhustusdoosi saama on oodatud:

Tõhustusdoosi on oodatud saama kõik inimesed alates 18. eluaastast, kellel on COVID-19 vaktsineerimiskuuri lõpetamisest möödas vähemalt 6 kuud ning kes ei ole põdenud COVID-19.
Esmajärjekorras on oodatud tõhustusdoosi saama üle 65-aastased inimesed ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna töötajad.

Teenus on patsiendile tasuta.

Kogu vaktsineerimise protsess vaktsineerimiskeskuses võtab aega umbes 30 minutit (saabumine, registreerimine, vaktsineerimine ja 15 minutit jälgimisalal viibimist).

Vajalik on eelregistreerimine! Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.

NB! Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!

Kellele tõhustusdoose ei teha?

COVID-19 haiguse läbipõdenud ja ühe või kahe doosiga vaktsineeritud või korduvnakatunud inimestele ei ole tõhustusdoos hetkel vajalik. Immuunpuudulikkusega COVID-19 haiguse läbipõdenud patsientide tõhustusdoosiga vaktsineerimise osas on soovitav nõu pidada immunoloogiga.

Alaealistele tõhustusdoose ei manustata.

Millist vaktsiini manustatakse?

Tõhustusdooside tegemiseks kasutatakse mRNA vaktsiine, EL müügiluba on tõhustusdoosi manustamiseks Pfizer/BioNTechi vaktsiinil Comirnaty ning Moderna vaktsiinil Spikevax. Apotheka apteekides kasutatakse tõhustusdoosina Comirnaty vaktsiini.
 
Comirnaty annustamine ja manustamisviis tõhustusdoosina on sarnane esmase kuuri manustamisele. Eestikeelne vaktsiiniomaduste kokkuvõte ja pakendi infoleht:
 
 
Comirnaty vaktsiini võib manustada tõhustusdoosina sõltumata sellest, millise Eestis kasutusel oleva COVID-19 vaktsiiniga on vaktsineerimiskuur läbitud.

Millised kõrvaltoimed võivad vaktsiini manustamise järgselt tekkida?

Tõhustusdoosi järgselt tekkivad vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid on sarnased 2. doosi järgsete reaktsioonidega. Kliinilises uuringus tekkis:

  • peaaegu kõigil tõhustusdoosi saanutest süstekoha valu;
  • enam kui pooltel väsimus;
  • harvem peavalu, lihasvalu, liigesvalu ja külmavärinad.

Valvas tuleb olla allergiliste reaktsioonide ja immuniseerimisega seotud stressi reaktsioonide tekkeks vaktsineerimise järgselt (jälgimine vähemalt 15 minutit).

Kas gripi ja COVID-19 vaktsiine võib manustada koos?

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on öelnud, et gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiini tegemise vahele pole vaja kindlat ajavahemikku jätta ning need võib teha ka samal päeval.

Apteegis vaktsineerimise teenust pakkuv TTO töötaja teeb otsuse, kas ta manustab patsiendile üheaegselt COVID-19 ja gripi vaktsiini. Gripi ja COVID-19 vaktsiini samal päeval manustamisel ei ole aru saada millise vaktsiini kõrvaltoimed patsiendil tekkivad, seega pigem välditakse apteegis vaktsiinide samal päeval manustamist. Samas kui patsient soovib saada vaktsiine üheaegselt ja vastunäidustusi ei ole, siis võib vaktsiine manustada ka koos. Sel juhul tuleks süsted teha erinevatesse jäsemetesse.