COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga

Kliendikaardiga Tasuta

Hind 0,00 €

Duration10 minutit

Inimestel, kelle esmane COVID-19 vaktsineerimise kuur on lõpetatud, soovitatakse mõne kuu möödumisel manustada tõhustusdoos, et vältida rasket haigestumist COVID-19 viirusesse.

Tõhustusdoosi on oodatud saama kõik inimesed alates 18. eluaastast, kes saavad Eestis tasuta Covid-19 vastu vaktsineerida ja kellel on:

 1. Jansseni COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest möödunud vähemalt kaks kuud;
 2. AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest möödunud vähemalt kolm kuud;
 3. peale Covid-19 haiguse läbipõdemist esimesest Covid-19 vastasest vaktsiinidoosist möödas enam kui viis kuud (tõhustusdoos tehakse kuuendal kuul).
 • Teenus on patsiendile tasuta.
 • Covid-19 vastase vaktsineerimise aegasid kõikides Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit.
 • Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!
 • Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud. 
 • Juhul kui broneeritud aegade vahel on vabu aegu, saab apteegis vaktsiinisüsti ka eelregistreerimiseta. Infot saab apteegist. 

Kellele tõhustusdoose ei tehta?

Immuunpuudulikkusega COVID-19 haiguse läbipõdenud patsientide tõhustusdoosiga vaktsineerimise osas on soovitav nõu pidada immunoloogiga (apteegis neid ei vaktsineerita).

Alaealistele tõhustusdoose ei manustata.

Millist vaktsiini manustatakse?

Tõhustusdooside tegemiseks kasutatakse mRNA vaktsiine, EL müügiluba on tõhustusdoosi manustamiseks Pfizer/BioNTechi vaktsiinil Comirnaty ning Moderna vaktsiinil Spikevax. Apotheka apteekides kasutatakse tõhustusdoosina Comirnaty vaktsiini. Tutvu eestikeelse vaktsiini omaduste kokkuvõte ja pakendi infolehega siin.

Comirnaty vaktsiini võib manustada tõhustusdoosina sõltumata sellest, millise Eestis kasutusel oleva COVID-19 vaktsiiniga on vaktsineerimiskuur läbitud.

Millised kõrvaltoimed võivad vaktsiini manustamise järgselt tekkida?

Tõhustusdoosi järgselt tekkivad vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid on sarnased esmase vaktsineerimise ajal tekkinud vaktsiini manustamise  järgsete reaktsioonidega. Kliinilises uuringus tekkis:

 • peaaegu kõigil tõhustusdoosi saanutest süstekoha valu;
 • enam kui pooltel väsimus;
 • harvem peavalu, lihasvalu, liigesvalu ja külmavärinad.

Valvas tuleb olla allergiliste reaktsioonide ja immuniseerimisega seotud stressi reaktsioonide tekkeks vaktsineerimise järgselt (jälgimine vähemalt 15 minutit).

Kas gripi ja COVID-19 vaktsiine võib manustada koos?

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on öelnud, et gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiini tegemise vahele pole vaja kindlat ajavahemikku jätta ning need võib teha ka samal päeval.

Apteegis vaktsineerimise teenust pakkuv TTO töötaja teeb otsuse, kas ta manustab patsiendil soovi korral talle üheaegselt COVID-19 ja gripivaktsiini. Gripi- ja COVID-19 vaktsiini samal päeval manustamisel ei ole aru saada, millise vaktsiini kõrvaltoimed patsiendil tekivad, seega pigem välditakse apteegis vaktsiinide samal päeval manustamist. Samas kui patsient soovib saada vaktsiine üheaegselt ja vastunäidustusi ei ole, siis võib vaktsiine manustada ka koos. Sel juhul tuleks süsted teha erinevatesse jäsemetesse.

Sarnased teenused:

Kõik teenused