COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga (III ja IV doos)

COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga (III ja IV doos)

Hind 0,00 €

Duration10 minutit

Apotheka apteekides saab lasta ennast vaktsineerida Covid-19 vastase tõhustusdoosiga. Võimalik on saada nii esimene kui ka teine tõhustusdoos.

  • Covid-19 vaktsineerimine on patsiendile tasuta.
  • Apotheka apteekides kasutatakse nii esimese kui teise tõhustusdoosina Comirnaty vaktsiini.
  • Covid-19 vastase vaktsineerimise aegasid kõikides Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit.
  • Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!
  • Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida allolev vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud. 
  • Juhul kui broneeritud aegade vahel on vabu aegu, saab apteegis vaktsiinisüsti ka eelregistreerimiseta. Infot saab apteegist.

Esimest tõhustusdoosi on oodatud saama kõik inimesed alates 18. eluaastast, kes saavad Eestis tasuta Covid-19 vastu vaktsineerida ja kellel on:

  1. Jansseni COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest möödunud vähemalt kaks kuud;
  2. AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest möödunud vähemalt kolm kuud;
  3. peale Covid-19 haiguse läbipõdemist esimesest Covid-19 vastasest vaktsiinidoosist möödas enam kui viis kuud (tõhustusdoos tehakse kuuendal kuul).

Teine tõhustusdoos on kindlasti näidustatud:

  1. üle 60-aastastele;
  2. üle 12-aastastele, kes kuuluvad riskirühma, see tähendab, et neil on haigus või haigusseisund, mille puhul  on risk raskeks haigestumiseks. Haiguste loeteluga saab tutvuda siin;
  3. hooldekodude elanikud ja töötajad (ööpäevaringse üldhooldusteenuse või erihoolekandeteenuse ja kogukonnas elamise teenuse saajad ning nende teenuste korraldajatele, kes puutuvad teenusesaajatega vahetult kokku).
  4. tervishoiutöötajatele, kes puutuvad patsientidega vahetult kokku.

Teise COVID-19 tõhustusdoosi võivad apteegis saada ka inimesed, kes ülaltoodud loetelusse ei kuulu, kuid soovivad ise vaktsiini saada. Näiteks võiks kaaluda tõhustusdoosi ka juhul, kui on plaanis reisida kõrge nakkusriskiga riiki.

Lõpliku otsuse teise Covid-19 vastase tõhustusdoosi tegemise osas langetab tervishoiuteenuse osutaja ehk õde, kes apteegis kohapeal vaktsineerimist läbi viib. Teiseks tõhustusdoosiks soovitatakse kasutada mRNA vaktsiine ning vaktsineerida võiks kuue kuu möödumisel alates viimasest vaktsineerimisest  või peale COVID-19 põdemist.  

NB! Siit lehelt saab broneerida vaid tõhustusdooside aegu. Kui Su esmane vaktsineerimiskuur on pooleli, st esimene või teine Covid-süst on veel tegemata, siis palun broneeri endale aeg vaktsineerimiseks siit.

Kellele tõhustusdoose ei tehta?

Immuunpuudulikkusega COVID-19 haiguse läbipõdenud patsientide tõhustusdoosiga vaktsineerimise osas on soovitav nõu pidada immunoloogiga (apteegis neid ei vaktsineerita).

Millist vaktsiini manustatakse? 

Tõhustusdooside tegemiseks kasutatakse mRNA vaktsiine. Eestis saab tõhustusdoosiks valida Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty, Moderna vaktsiini Spikevax või Novavaxi vaktsiini Nuvaxovid sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur. Erandjuhtudel (näiteks allergiline reaktsioon mRNA vaktsiinile) võib vaktsineerija kasutada tõhustusdoosiks ka Jansseni vaktsiini. 12-17-aastaste laste ja noorukite tõhustusdoosiks kasutatakse Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty.

Apotheka apteekides kasutatakse tõhustusdoosina:

  • Comirnaty, Comirnaty Original/Omicron BA.1 ja Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 vaktsiine. Tutvu eestikeelse vaktsiini omaduste kokkuvõtte ja pakendi infolehega siin.

Millised kõrvaltoimed võivad manustamise järgselt tekkida?

Tõhustusdoosi järgselt tekkivad vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid on sarnased esmase vaktsineerimise ajal tekkinud vaktsiini manustamise  järgsete reaktsioonidega. Kliinilises uuringus tekkis:

  • peaaegu kõigil tõhustusdoosi saanutest süstekoha valu;

  • enam kui pooltel väsimus;

  • harvem peavalu, lihasvalu, liigesvalu ja külmavärinad.

Valvas tuleb olla allergiliste reaktsioonide ja immuniseerimisega seotud stressi reaktsioonide tekkeks vaktsineerimise järgselt (jälgimine vähemalt 15 minutit).

Kas COVID-19 vaktsiine võib manustada koos teiste vaktsiinidega? 

Juhime tähelepanu, et COVID-19 vaktsiinide ja teiste vaktsiinide (v.a gripivaktsiini) manustamiste vahele on soovituslikult jätta vähemalt 14 päeva. 

Gripivaktsiini ja koroonavaktsiini võib manustada samal päeval, küll aga tuleks silmas pidada, et kui erinevad vaktsiinid tehakse samal päeval, siis tuleks kahe vaktsiini võimalike reaktsioonide tuvastamiseks süstida need erinevatesse õlavartesse.  Gripi- ja COVID-19 vaktsiini samal päeval manustamisel ei ole aru saada, millise vaktsiini kõrvaltoimed patsiendil tekivad, seega pigem välditakse apteegis vaktsiinide samal päeval manustamist. Apteegis vaktsineerimise teenust pakkuv TTO töötaja teeb otsuse, kas ta manustab patsiendile soovi korral talle üheaegselt COVID-19 ja gripivaktsiini.

Sarnased teenused:

Kõik teenused