PLENDIL PROLONG TBL 5MG N30

Retseptiravim

5,09 €


Piirhind €3.3

Haigekassa 50% soodustusega €4.69

Haigekassa 75% soodustusega €4.49

Haigekassa 90% soodustusega €4.37

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Felodipinum
Toimeaine kogus
5 MG
Ravimivorm / pakend
PROLONG TBL
Kogus pakendis
N30

PLENDIL
AstraZeneca

Retardtabletid

Felodipiin
INN. Felodipinum

ATC-kood. C08CA02
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus.
Kaetud retardtablett sisaldab 2,5 mg, 5 mg või 10 mg felodipiini.

Näidustused. Hüpertooniatõbi. Stenokardia.
Annustamine. Hüpertooniatõbi. Annustamine on individuaalne. Ravi alustatakse 5 mg 1 kord ööpäevas. Vajadusel võib hiljem annust suurendada või lisada raviskeemi teine antihüpertensiivne ravim. Tavaline säilitusannus on 5...10 mg 1 kord ööpäevas. Eakate patsientide ravi tuleks alustada annusega 2,5 mg 1 kord ööpäevas.
Stenokardia. Annustamine on individuaalne. Ravi alustatakse annusega 5 mg 1 kord ööpäevas, vajadusel võib annust suurendada 10 mg-ni 1 kord ööpäevas.
Ravimit tuleb võtta hommikul, neelata koos vedelikuga tervelt (ravimit ei tohi katki närida, purustada või imeda). Ravimit võib manustada ilma söögita või pärast kerget einet, mis ei sisalda liigselt rasva või süsivesikuid.
Laste ravimisel felodipiiniga kogemused puuduvad.
Vastunäidustused. Ülitundlikkus ravimi suhtes, rasedus. Kompenseerimata südamepuudulikkus. Äge müokardiinfarkt. Ebastabiilne stenokardia.
Hoiatused. Felodipiini toimel võib harvadel juhtudel esineda märkimisväärset hüpotensiooni, mis eelsoodumusega patsientidel võib põhjustada müokardi isheemiat.
Rasedus ja imetamine. Ravim on raseduse ajal vastunäidustatud. Kaltsiumikanalite blokaatorid võivad emakas pärssida sünnituseelseid kontraktsioone. Loote hüpoksiaohu tõttu võib emal tekkida hüpotensioon perifeerse vasodilatatsiooni tõttu. Loomkatsetes on mõnedel kaltsiumikanalite blokaatoritel ilmnenud embrüotoksiline või teratogeenne toime (distaalsed skeletianomaaliad).
Felodipiin eritub rinnapiima. Terapeutiliste annuste juures on oht lootele ebatõenäoline.
Kõrvaltoimed. Felodipiin võib sarnaselt teistele arterioolide laiendajatele põhjustada nahapunetust, peavalu, palpitatsioone, pearinglust, väsimust. Enamus neist kõrvaltoimetest on annusest sõltuvad ning ilmnevad ravi alguses või annuse suurendamisel, nad on mööduva iseloomuga ning vähenevad ravi jätkamisel.
Sarnaselt teistele dihüdropüridiinidele, võib ka felodipiini toimel tekkida pahkluu turse, mis on põhjustatud prekapillaarsest vasodilatatsioonist ja mitte vedeliku üldisest kogunemisest organismis.
Sarnaselt teistele kaltsiumikanalite blokaatoritele, võib igemepõletiku või periodontiidi korral tekkida igemete hüperplaasia. Hügieeninõuete järgimisel on võimalik seda vältida.
Kliinilistes ja turustamisjärgsetes uurimustes on ilmnenud allpool loetletud kõrvaltoimeid.
Kõrvaltoimete esinemissageduse iseloomustamiseks kasutatakse järgmisi mõisteid:
Sagedased: ³ 1/100
Harvad: ³ 1/1 000 ja < 1/100
Väga harvad : < 1/10 000 ja ³ 1/1 000
Üksikjuhtudel esinevad: < 10 000

Sagedased
Kesk- ja perifeerne närvisüsteem: Peavalu
Nahk: Õhetus
Veresooned (väljaspool südant): Perifeerne turse

Harvad
Südame- ja veresoonkond: Südame löögisageduse tõus, südame
pekslemine
Kesk- ja perifeerne närvisüsteem: Pearinglus, tundlikkuse häired
Seedeelundkond: Iiveldus
Nahk: Lööbed, sügelus
Üldised: Väsimus

Väga harvad
Südame- ja veresoonkond: Teadvuskaotuse hood
Seedeelundkond: Oksendamine
Kesk- ja perifeerne närvisüsteem: Liigesvalu, lihasvalu
Psühhiatrilised häired: Impotentsus, seksuaaltalitluse häired
Nahk: Urtikaaria

Üksikjuhtudel
Seedeelundkond: Igemete koe vohamine
Maks: Maksaensüümide tõus
Nahk: Valgustundlikkusrektsioonid
Kuse-elundkond: Sagekusesus
Üldised: Üitundlikkusreaktsioonid (nt angio-
ödeem, palavik)Ravim ei ole liiklusohtlik.
Koostoimed. Tsütokroom P450 süsteemi toimivad ravimid võivad mõjustada felodipiini kontsentratsiooni plasmas.
Ensüümi inhibiitorite (tsimetidiin, erütromütsiin, itrakonasool, ketokonasool ning mõned flavonoidid, mis sisalduvad näit. greipfruudi mahlas) toimel felodipiini kontsentratsioon plasmas suureneb.
Ensüümi indutseerijate (fenütoiin, karbamasepiin, rifampitsiin, barbituraadid) toimel felodipiini kontsentratsioon plasmas väheneb.
Felodipiinil ei ole koostoimeid varfariiniga, samuti ei mõjusta felodipiin tsüklosporiini kontsentratsiooni plasmas.
Üleannustamine. Sümptoomid: perifeerne vasodilatatsioon märkimisväärse hüpotensiooniga, vahel bradükardiaga.
Ravi: Vajadusel ja/või näidustusel soodustada oksendamist või läbi viia maoloputus.
hüpotnesiooni ravi on sümptomaatiline. Patsient tuleb asetada lamama tõstetud jalgadega.Bradükardia korral tuleb manustada veeni 0,5...1 mg atropiini. Kui sellest ei piisa, tuleb plasmamahtu suurendada plasmaasendajate infusiooniga (glükoosi-, naatriumkloriidi- või dekstraanilahus). Võib manustada a-1-adrenomimeetikume.
Omadused ja farmakokineetika. Felodipiin on selektiivne kaltsiumikanalite blokaator, mis perifeerse vaskulaarse resistentsuse vähendamise teel langetab arteriaalset vererõhku. Felodipiin on väga selektiivne arterioolide silelihaste suhtes ning terapeutiliste annuste kasutamisel ei mõjusta südame kontraktiilsust või ülejuhtivust. Felodipiin ei põhjusta ortostaatilist hüpotensiooni, sest tal puudub toime veenide silelihastesse või adrenergilisse vasomotoorsesse süsteemi.
Felodipiinil on vähene natriureetiline ja diureetiline toime, mistõttu vedeliku retentsiooni ei teki.
Ravim toimib hüpertooniatõve kergete ja raskete vormide ravis. Teda võib kasutada monoteraapiana või suurema toime saavutamiseks kombinatsioonis teiste antihüpertensiivsete ravimitega (beeta-adrenoblokaatorid, diureetikumid, AKE-inhibiitorid). Felodipiin alandab nii süstoolset kui diastoolset vererõhku ja teda võib kasutada isoleeritud süstoolse hüpertensiooni ravis.
Felodipiini antihüpertensiivne toime säilib samaaegse ravi korral mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega.
Felodipiini stenokardia- ja isheemiavastane toime seisneb koronaaride vaskulaarse resistentsuse vähenemise ning epikardiaalsete arterite ja arterioolide laienemise tõttu müokardi paranenud hapnikuga varustamises ja vähenenud hapnikunõudluses. Felodipiin toimib efektiivselt koronaarse vasospasmi korral. Felodipiini toimel tekkiv süsteemse vererõhu alanemine vähendab vasaku vatsakese järelkoormust ja müokardi hapnikuvajadust.
Felodipiini toimel paraneb koormustaluvus ja väheneb stenokardiahoogude sagedus stabiilse pingutusstenokardiaga patsientidel. Vasospastilise stenokardiaga patsientidel vähenevad nii sümptomaatiline kui tumm müokardi isheemia.
Felodipiini võib stabiilse stenokardia ravis kasutada monoteraapiana või kombinatsioonis beeta-adrenoblokaatoritega.
Felodipiin on efektiivne ja hästi talutud täiskasvanud patsientide poolt, sõltumata vanusest ja rassist. Kaasuvate haiguste (südamepuudulikkus, bronhiaalastma ja obstrukriivne kopsuhaigus, alanenud neerufunktsioon, suhkurtõbi, podagra, hüperlipideemia, Raynaud' tõbi) ning neeru transplantaadiga patsiendid taluvad felodipiini hästi. Felodipiin ei mõjusta vere glükoosi- ja lipiididesisaldust.
Toimekoht ja -mehhanism.
Felodipiini põhiline farmakodünaamiline omadus on tema väljendunud vaskulaarne selektiivsus. Arteriaalsete resistentsussoonte müogeenselt aktiivsed silelihased on eriti tundlikud felodipiinile. Felodipiin inhibeerib veresoone silelihasrakkude elektrilist ja kontraktiilset aktiivsust toimides rakumembraanides paiknevatele kaltsiumikanalitele.
Toime hemodünaamikale.
Felodipiini peamiseks toimeks veresoonkonda on perifeerse vaskulaarse resistentsuse vähendamine, mis põhjustab vererõhu languse. Toime tugevus sõltub annusest. Üldiselt algab toime vererõhu langusele 2 tundi pärast esimest annust suu kaudu,kestab vähemalt 24 tundi ja selle perioodi jooksul on madalaima ja kõrgeima toime suhe üle 50%.
Felodipiini plasmakontsentratsioonid on võrdelised kogu veresoonkona perifeerse vastupanu ning vererõhu langusega.Kardiaalsed toimed. Terapeutilistes annustes ei mõjusta felodipiin südame kontraktiilsustAV sõlme ülejuhet ega refraktaarsust. Südamepuudulikkusega patsientidel parandab felodipiin vasaku vatsakese talitlust, suurendades väljutusfraktsiooni ja löögimahtu, kuid ei põhjusta neurohormonaalset aktivatsiooni. Siiski ei näi felodipiin mõjustavat patsientide elulemust. Felodipiini võib kasutada patsientidel, kellel kaasneb kõrgenenud vererõhu või stenokardiaga vasaku vatsakese talitlushäire. Olemasoleva vasaku vatsakese hüpertroofiaga patsientidel on felodipiin antihüpertensiivse ravi tulemusena hüpertroofia märgatavalt vähenenud.
Toime neerudele. Felodipiinil on naatriumi vähenenud tubulaarse tagasiimendumise tõttu natriureetiline ja diureetiline toime. Erinevalt teistest veresooni laiendavatest ravimitest, ei põhjusta felodipiin soola ja vee peetumist organismis. Felodipiin ei mõjusta kaaliumi eritust. Felodipiini toimel väheneb renovaskulaarne resistentsus ning normaalne glomerulaarfiltratsioon jääb muutumatuks. Neerufunktsiooni häirete korral võib glomerulaarfiltratsioon suureneda. Felodipiin ei mõjusta albumiini eritumist uriniiga.
Tsüklosporiiniga ravitud neeru transplantaadi retsipientidel vähendab felodipiin vererõhku ning parandab verevarustust neerus ja glomerulaarfiltratsiooni. Felodipiin võib parandada ka siirdatud neeru varajast funktsiooni.
Imendumine ja jaotumine.
Felodipiini manustatakse retardtablettidena. Toimeaine imendub seedetraktis täielikult. Ravimi süsteemne biosaadavus on umbes 15% ja see ei sõltu terapeutilise laiuse piirides annusest. Plasmavalkudega (peamiselt albumiinidega) seondub 99% felodipiinist.
Retardtableti manustamisel on imendumise faas pikenenud, mis tagab ühtlase ravimi kontsentratsiooni plasmas 24 tunniks. Ravimi kontsentratsioon plasmas on proportsionaalses sõltuvuses manustatud annusest (2,5...10 mg).
Metabolism ja eritumine.
Felodipiin metaboliseerub ülekaalukalt maksas ja isoleeritud metaboliidid on inaktiivsed. Felodipiini kliirens on kõrge - keskmine kliirens veres on 1200 ml/min. Felodipiini keskmine poolväärtusaeg terminaalses faasis on 24 tundi. Kestva ravi korral ei ole kumulatsiooni täheldatud. Eakatel patsientidel ning maksafunktsiooni häirete korral on ravimi kontsentratsioon plasmas suurem kui noorematel patsientidel. Puuduliku neerutalitlusega, sealhulgas hemodialüüsipatsientidel pole felodipiini farmakokineetika muutunud.
70% manustatud annusest eritub metaboliitidena uriiniga, ülejäänu roojaga. Vähem kui 0,5% manustatud annusest eritub muutumatult uriiniga.
Neerufunktsiooni häirete korral, samuti hemodialüüsil olevatel patsientidel felodipiini farmakokineetika ei muutu.
Abiained. Karnauba vaha, hüdroksüpropüültselluloos, hüdroksüpropüülmetüültselluloos, raudoksiid E 172, veevaba laktoos, mikrokristalne tselluloos, polüetüleenglükool 6000, polüvininüülpürrolidoon, polüoksüül 40 hüdrogeniseeritud kastoorõli, propüülgallaat, naatriumalumiinium silikaat, naatriumstearüülfumaraat, titaandioksiid E171, puhastatud vesi.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Toatemperatuuril kuni 30 ºC, 3 aastat.
Pakend. 2,5 mg, 5 mg või 10 mg retardtabletid, 30 tk või 100 tk purgis.

Info - tootja esindajalt 14.03.02
Küsi apteekrilt