MINIRIN NINASPREI 10MCG/D 2,5ML

Retseptiravim

20,51 €


Piirhind €20.51

Haigekassa 50% soodustusega €11.5

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Desmopressinum
Toimeaine kogus
10 MCG/D
Ravimivorm / pakend
NINASPREI
Kogus pakendis
2.5ML

MINIRIN
Ferring AB
Ninasprei
Desmopressiin
INN. Desmopressinum
ATC-kood. H01BA02
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. Ninasprei 1 ml sisaldab 0,1 mg desmopressiinatsetaati (10 µg/annuses).
Näidustused. Magediabeedi ravi. Primaarse enuresis nocturna ravi üle 5-aastastel lastel, kellel ei esine uriini kontsentratsioonihäireid. Neeru kontsentratsioonivõime test.
Annustamine. Annustamine on individuaalne.
Magediabeedi ravi. Kliinilised kogemused on näidanud, et keskmine ööpäevane annus täiskasvanuil on 20...40 µg ja üle 5-aastastel lastel 10...20 µg, mille võib manustada kas ühekordse annusena või jagatuna 2-le kuni 3-le korrale. Tavaliselt saab igale kolmandale patsiendile manustada ravimit üks
kord ööpäevas.
Primaarne öine enurees üle 5-aastastel lastel. Kliiniliselt efektiivne annus varieerub erinevatel patsientidel ja on vahemikus 10...40 µg. Tavaline algannus on 20 µg enne magamaminekut, samas tuleb piirata ka joodava vedeliku kogust.
Neeru kontsentratsioonivõime test. Täiskasvanu tavaline annus on 40 µg (kaks pihustust kummassegi ninasõõrmesse). Üle 1-aastastel lastel 10...20 µg (üks pihustus mõlemasse ninasõõrmesse). Kuni 1-aastastel lastel 10 µg (üks pihustus).
Pärast MINIRIN’i manustamist alustatakse uriini kogumist ühe tunni pärast.
Järgneva 8 tunni jooksul kogutakse 2 portsjonit uriini osmolaarsuse määramiseks (samal ajal piirata joodud vedeliku kogust).
MINIRIN’i manustamise järgselt on normaalne uriini osmolaarsus tavaliselt 800 mOsm/kg. Väiksemate väärtuste puhul on otstarbekas testi korrata.
Samasugused madalad väärtused viitavad uriini alanenud kontsentratsioonivõimele ja tuleb välja selgitada alanenud funktsiooni põhjus.
Vastunäidustused. Harjumuslik või psühhogeenne polüdipsia.
Südamepuudulikkus või teised haigusseisundid, mille korral manustatakse diureetikume (desmopressiini tohib manustada ainult normaalse vererõhuga patsientidele). Ülitundlikkus bensalkooniumkloriidi (konservant) suhtes.
Hoiatused. Vedeliku tasakaalu häirete vältimiseks kasutada ettevaatlikult väga noortel ja elatanud patsientidel; seisundite puhul, kui on häiritud vedeliku ja/või elektrolüütide tasakaal;·patsientidel, kellel on oht intrakraniaalse rõhu tõusule.
Enureesi ravi puhul tuleb joodud vedeliku kogus viia miinimumini, ainult janutunnet rahuldada 1 tund enne ja kuni 8 tundi pärast desmopressiini manustamist.
Neeru kontsentratsioonivõime test: alla 1-aastastel lastel võib testi läbi viia vaid hoolikal jälgimisel haigla tingimustes.
Intranasaalse manustamise puhul võivad nina limaskestas esineda nt haavandumine või turse, mis võivad põhjustada MINIRIN’i imendumise häireid; sellisel puhul tuleb ravi lõpetada.
Diagnostilise kasutamise korral piirata vedeliku tarbimist 0,5 l-ni 1 tund enne kuni 8 tundi pärast ravimi manustamist.
NB! Kasutada ainult intranasaalselt!
Laboratoorselt jälgida patsientidel uriini kogust ja osmolaarsust. Mõningatel juhtudel on vajalik jälgida ka plasma osmolaarsust.
Rasedus ja imetamine. Rasedus. Loomkatsetes jäneste ja rottidega 100-kordsete inimesele manustatavate annustega ei ole täheldatud desmopressiini kahjustavat toimet lootele. On teatatud 3-st vastsündinu
arenguhäirest, kui magediabeediga emadele manustati raseduse ajal desmopressiini. Samal ajal on paljud publikatsioonid kinnitanud andmeid 120 juhuse kohta desmopressiini ohutust kasutamisest raseduse ajal, kui sündisid normaalsed lapsed. On andmeid ka ulatusliku uurimistöö kohta 29-st lapsest,
kelle emad kasutasid desmopressiini kogu raseduse aja jooksul ning kellel arenguhäirete esinemissagedus ei olnud suurem kui tavaliselt.
Desmopressiini tuleb raseduse ajal manustada ettevaatlikult.
Imetamine. Desmopressiini 300 µg intranasaalsel manustamisel rinnaga toitvatele emadele ei täheldatud rinnapiimas kontsentratsiooni märkimisväärset suurenemist, mis oleks mõjustanud laste diureesi.
Kõrvaltoimed. Harva võivad tekkida peavalu, iiveldus ja maovalud. Võivad tekkida nina limaskestade turse, riniit, ninaverejooks. Harva allergiline nahareaktsioon bensalkooniumkloriidile.
Desmopressiini manustamine ilma vedeliku tarbimise piiramiseta võib viia vedeliku retentsioonile koos sellele omaste sümptomitega (hüponatreemia, hüperkaleemia, ekstreemsel juhul krambid).
Koostoimed. Indometatsiin võib tugevdada desmopressiini toimet (mitte toime kestust). Ravimid, mis põhjustavad antidiureetilise hormooni vabanemist (nt tritsüklilised antidepressandid, kloorpromasiin, karbamasepiin) võivad põhjustada antidiureetilise toime tugevnemist ja sellega vedeliku
retentsiooni ohtu.
Üleannustamine. Üleannustamise korral on oht vee retentsiooni ja hüponatreemia tekkeks. Asümptomaatilise hüponatreemia tekkimisel tuleb ravi desmopressiiniga kohe lõpetada ja piirata vedeliku tarbimist, kuni naatriumi sisaldus seerumis on normaliseerunud. Üleannustamise sümptomite ilmnemisel tuleb teha infusioon isotoonilise või hüpertoonilise naatriumkloriidilahusega. Vedeliku retentsiooni raskematel juhtudel (teadvuskadu, krambid) tuleb manustada furosemiidi.
Farmakoloogilised omadused. MINIRIN sisaldab desmopressiini, mis on ehituslikult sarnane naturaalse hormooni arginiin vasopressiiniga. Naturaalses hormoonis on tehtud kaks keemilist muudatust: 1-tsüsteiini desaminatsioon ja 8-L-arginiini substitutsioon 8-D-arginiiniga. Struktuurilised muudatused loovad
sellise keemilise ühendi, millel on märkimisväärselt suurenenud antidiureetiline aktiivsus, vähene toime silelihastesse, mis hoiab ära rõhust tingitud kõrvaltoimed.
MINIRIN’i kasutamisel tsentraalse magediabeediga patsientidel väheneb väljutatava uriini kogus, kõrgeneb uriini osmolaarsuse ja väheneb plasma osmolaarsusega. See vähendab ka urineerimissagedust ja öist uriini kogust.
MINIRIN’i kasutatakse ka diagnostilistel eesmärkidel neerufunktsiooni ja kontsentratsioonivõime määramiseks, samuti diferentsiaaldiagnostikas kuseteede infektsioonide puhul (tsüstiidi puhul ei esine uriini subnormaalseid kontsentratsiooni väärtusi, vastupidiselt püelonefriidile).
10...20 µg desmopressiini intranasaalne manustamine annab antidiureetilise efekti, mis tavaliselt kestab 8...12 tundi.
Abiained. bensalkooniumkloriid (säilitusainena), naatriumkloriid, sidrunhappe monohüdraat, dinaatriumfosfaatdihüdraat ja puhastatud vesi.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Toatemperatuuril (kuni 25 °C), 2 aastat.
Pakend. Ninasprei,10 µg/annuses, 2,5 ml või 5 ml dosaatorpumbaga pudelis.
Müügiloa number: 167397
Esmase müügiloa kuupäev: 9. mai 1997
Müügiloa uuendamise kuupäev: 4. oktoober 2002
Teksti (osalise) kaasajastamise kuupäev: oktoober 2002

04.04.2006
Küsi apteekrilt