MEZYM 20 000 TBL 20000+12000+900TÜ N100 GASTRORESISTENTNE

Retseptiravim

18,56 €

0,19 €/tk


Piirhind €18.6

Haigekassa 50% soodustusega €10.53

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Lipasum Amylasum Proteasum
Toimeaine kogus
20000 TÜ
Ravimivorm / pakend
GASTRORESISTENTNE TBL
Kogus pakendis
N100

MEZYM® FORTE 20 000
Berlin-Chemie (Menarini Group)

Gastroresistentne tablett

Pankrease seedeensüümide segu
ATC-kood. A09AA02
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. MEZYM FORTE 20 000 maohapperesistentne kaetud enterotablett sisaldab seapankreatiniini minimaalse aktiivsusega 20 000 ühikut lipaasi, 12 000 ühikut amülaasi, 900 ühikut proteaasi.

Näidustused. Tsüstiline fibroos (mukovistsidoos). Pankrease eksokriinne alatalitlus.
Annustamine. MEZYM FORTE 20 000 annus määratakse vastavalt esineva seedehäire raskusele. Otstarbekas annus tehakse kindlaks individuaalselt. Tavaliselt võetakse 1-2 tabletti enne sööki.
Vastavalt söödavale toidule ja juba tuntud või hindamisi määratud seedehäire raskusele võetakse söögi ajal veel 2-4 tabletti. Vajalik annus võib aga tunduvalt suurem olla.
Tablett tuleb alla neelata koos rohke vedelikuga.
Vastunäidustused. Äge pankreatiit, kroonilise pankreatiidi aktiivne faas (haiguse raugemisfaasis, sümptomite taandarenemisel ja tavadieedi taastamise perioodil võib pankreatiinipreparaati manustada, eeldades, et arstil on olemas piisavalt informatsiooni pankrease funktsiooni puudulikkuse kohta). Ülitundlikkus seavalgu suhtes.
Rasedus ja imetamine. Võib kasutada.
Kõrvaltoimed. Pankrease düsfunktsiooni korral on üksikjuhtudel kirjeldatud varast tüüpi ülitundlikkusreaktsioone, samuti seedetrakti ülitundlikkust. Mukovistsidoosihaigeil on üksikjuhtudel pärast suurte pankreatiinannuste manustamist kirjeldatud ileotsökaalpiirkonna ja üleneva käärsoole striktuure.
Koostoimed. Pole täheldatud.
Hoiatused. Mukovistsidoosihaigete ravimisel suurte pankreatiinidoosidega tekkida võiv soolesulgus on ainuke teadaolev komplikatsioon. Iileuse sümptomite tekkimisel tuleb arvestada võimaliku soolestenoosiga.
Üleannustamine. Üleannustamise ja intoksikatsioonisümptomeid pole täheldatud ja on ilmne, et MEZYM FORTEs sisalduvad ained neid ei põhjusta.
Omadused ja farmakokineetika. Pankreatiin on sea pankreasest saadud pankreasepulber, mis sisaldab pankrease ekskretsiooni-ensüüme (lipaasi, alfa-amülaasi, trüpsiini ja kümotrüpsiini, samuti ka teisi ensüüme). Lisaks leidub pankreatiinis teisi inaktiivseid aineid.
Lipaasi ja trüpsiini ensüümaatiline aktiivsus on olulisimad parameetrid, kuna amülaasi aktiivsus on tähtis ainult mukovistsidoosi ravimisel, sest kroonilise pankreatiidi puhul piisab amülaasi toidu polüsahhariidide lõhustamiseks.
Pankrease lipaas elimineerib rasvhappeid triatsüülglütseriidi molekuli positsioonidest 1 ja 3. Tekkinud vabad rasvhapped ja 2-monoglütseriidid imenduvad sapphapete abil kiiresti peensoole ülaosas. Nii inimlipaas kui ka loomne lipaas on happelabiilsed, mistõttu nende lipolüüsivõime inaktiveeritakse pöördumatult pH<4 juures. Trüpsiin tekib trüpsinogeenist autokatalüüsil või enterokinaasi toimel. Trüpsiin omakorda aktiveerib teisi proteolüütilisi ensüüme. Endopeptidaasina lõhustab see lüsiini ja arginiini sisaldavaid peptiide ning koos teiste proteiini lõhustavate ensüümidega valku aminohappeiks ja väikepeptiidideks. Uuemad uuringud näitavad trüpsiinstimuleeritud pankrease sekretsiooni tagasisidestuslikku pärssimist peensoole ülaosas, mida peetakse ka pankreatiinipreparaatide valuvaigistava toime põhjuseks ja mida on mõnedes töödes kirjeldatud.
Alfa-amülaas kui endoamülaas lõhustab kiirelt glükoosi sisaldavaid polüsahhariide. Amülaasi adekvaatne aktiivsus säilib isegi neil juhtudel, kui haiguse tõttu on pankrease sekretsiooniaktiivsus tugevasti redutseeritud.
Maohappe tundlikud ensüümid on inaktiveerumise eest maos kaitstud enterokattega. Ensüümid vabanevad ainult peensoole neutraalses või veidi aluselises keskkonnas, mis lõhustab tabletikatte. Puuduvad andmed farmakokineetika ja biosaadavus kohta, sest pankreatiin ei imendu seedetraktis, vaid eritub roojaga, enamuses bakterite poolt lagundatuna ja denaturaliseerituna.
Abiained. Laktoos, magneesiumstearaat, metüülhüdroksü-propüültselluloos, polüetüülakrülaat, polümetakrüülhape, trietüül-tsitraat, talk, makrogool 6000, polüdimetüülsiloksaan, karboksümetüültselluloosnaatrium, polüsorbaat 80, vanilliaroom, bergamotiaroom, värvaine E 171.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Toatemperatuuril, 3 aastat.
Pakend. MEZYM FORTE 20 000 kaetud tabletid; 50 tk, 100 tk või 200 tk pakendis.

Info - tootja esindajalt 13.12.02


Küsi apteekrilt