LUSOPRESS TBL 20MG N28

Retseptiravim

5,99 €

0,21 €/tk


Piirhind €3.08

Haigekassa 50% soodustusega €5.7

Haigekassa 75% soodustusega €5.55

Haigekassa 90% soodustusega €5.47

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Nitrendipinum
Toimeaine kogus
20 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N28

LUSOPRESS®
Lusofarmaco

Tablett

Nitrendipiin
INN. Nitrendipinum
ATC-kood. C08CA08
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. Poolitusjoonega tablett sisaldab 20 mg nitrendipiini.

Näidustused. Arteriaalne hüpertensioon.
Annustamine. Ravi nitrendipiiniga peab põhinema patsiendi individuaalsetel vajadustel ja hüpertensiooni raskusel ning toimuma arsti järelvalve all. Kui ei ole määratud teisiti, on soovitatav annus täiskasvanutele järgmine: 1 tablett päevas hommikuti või 0,5 tabletti 2 korda päevas hommikul ja õhtul (päevane koguannus 20 mg). Kui on vajalik suurem annus, võib päevast annust järk-järgult suurendada kuni ühe tabletini 2 korda päevas hommikul ja õhtul (päevane koguannus 40 mg).
Kui on vajalik annust vähendada, tuleb võtta 0,5 tabletti (10 mg nitrendipiini) hommikul.
Kroonilise maksakahjustuse või neerupuudulikkusega patsientidel võib ravimi metabolism ja eritumine olla aeglustunud. Seetõttu on tingimata vajalik kohandada annus antud patsiendi vajadustega ja kaasneva haiguse raskusega. Ülalmainitud juhtudel tuleb ravi alustada 1/4 tabletiga (5 mg nitrendipiini) hommikul.
Vastunäidustused. Teadaolev ülitundlikkus ravimile. Rasedus või raseduse kahtlus, rinnaga toitmine.
Hoiatused. Maksa- ja neeruhaigustega ning glaukoomiga patsientidel tuleb ravimit kasutada ettevaatlikult ja meditsiinilise järelvalve all. Vahel on täheldatud alkaalse fosfataasi aktiivsuse suurenemist. Seetõttu soovitatakse maksafunktsiooni korrapäraselt kontrollida ning vajadusel ravi katkestada.
Ülitundlikkuse tekkimisel ravimile, nt nahalööbe või ulatusliku sügelemise korral tuleb ravimi manustamine katkestada.
Koostoimed. Kombinatsiooni teiste vajalike hüpertensioonivastaste ainetega talutakse üldiselt hästi. Siiski võivad taolisel juhul nitrendipiini toimed tugevneda. Samaaegsel kasutamisel koos beeta-adrenoblokaatoritega on vajalikud korrapärased meditsiinilised läbivaatused, kuna ravimi hüpotensiivne toime võib tugevneda. See kehtib ka samaaegse manustamise kohta koos tsimetidiiniga.
Nitrendipiini ja digoksiini samaaegne kasutamine võib põhjustada glükosiidi kontsentratsiooni suurenemist veres; seetõttu tuleb hoolikalt jälgida südameglükosiidide üleannustamise võimalikke sümptomeid ja nähte, määrata digoksiini kontsentratsioon veres ning vähendada vajadusel glükosiidi annust.
Liiklusohtlikkus. Sõltuvalt individuaalsest reaktsioonist ravimile võivad mõned patsiendid kogeda autojuhtimise või tehnikaga töötamise võime halvenemist. See võib juhtuda eelkõige ravi algstaadiumis või kui on muudetud varasemat ravi või koostoimes alkoholiga.
Rasedus ja rinnaga toitmine. Rasedus või raseduse kahtlus on vastunäidustuseks. Ravim eritub rinnapiima, seetõttu ei soovitata ravimit kasutada rinnaga toitmise ajal.
Kõrvaltoimed. Võib esineda peavalu, punetus või kuumatunne.
Ülalmainitud sümptomid esinevad eelkõige ravi esimestel nädalatel, on enamasti kerged ning üldiselt nõrgenevad järk-järgult ravi jätkamisel.
Pahkluude turse põhjuseks on veresoonte laienemine, mis kaob ravi katkestamisel.
Lisaks on täheldatud iiveldust, kõhulahtisust, pearinglust, asteeniat, nahalöövet (sügelust), tahhükardiat ja palpitatsioone.
Nitrendipiini ravi võib põhjustada diureesi suurenemist.
Väga harva on 15-30 minutit pärast ravimi manustamist täheldatud prekordiaalset valu, vahel stenokardiana (sarnaselt teiste vasoaktiivsete ainetega).
Patsient peab taolisel juhul tuleb pidama nõu arstiga.
Üleannustamine. Inimesel ei ole nitrendipiini mürgistust kirjeldatud.
Üleannustamine peaks põhjustama ulatusliku perifeerse vasodilatsiooni ja süsteemse arteriaalse hüpotensiooni. Taolistel juhtudel tuleb patsient asetada selili ning rakendada sobivat ravi. Arteriaalset vererõhku tuleb sageli mõõta. Kaltsiumikanaleid blokeerivat toimet saab kõrvaldada kaltsiumglükonaadi manustamisega veeni.
Omadused ja farmakokineetika. Nitrendipiin on dihüdropüridiini rühma kuuluv kaltsiumikanalite antagonist. Tema toimemehhanism seisneb aeglaste kaltsiumikanalite blokeerimises veresoonte silelihaste fibrotsüütide tasandil, millega kaasneb perifeersete veresoonte resistentsuse langus.
Loomkatsed on näidanud, et ravim avaldab hüpertensioonivastast, pärgartereid laiendavat, pärgarterite spasmide vastast ja müokardi kaitsvat toimet.
Nitrendipiin ei avalda olulist toimet kesknärvisüsteemile, suhtelisele motoorsele aktiivsusele ega seedetraktile.
Farmakokineetika.
Suukaudselt manustatud nitrendipiin imendub seedetraktist kiiresti ning saavutab maksimaalse kontsentratsiooni plasmas 2 tunni jooksul nii ühekordsel (Cmax=13,4 ng/ml) kui ka korduval manustamisel (Cmax=23,2 ng/ml).
Poolväärtusaeg on 2,5-22,5 tundi. Ravimi kumuleerumist ei ole täheldatud. Biosaadavus on umbes 16%, korduvate annuste järgselt umbes 40%.
Valkudega seondub umbes 98% (70-80% polaarsetest metaboliitidest seonduvad plasmavalkudega).
Nitrendipiin metaboliseerub maksas peamiselt püridiinituuma dehüdrogeenimisega, estrirühmade hüdrolüüsiga karboksüülhappe tasemel ning metüülrühmade hüdroksüülimisega koos sellele järgneva konjugeerumisega glükuroonhappega. Uriinis on 96 tunni jooksul määratavad vähem kui 0,1% muutumatul kujul ning umbes 80% polaarsete metaboliitidena.
Abiained. Maisitärklis, mikrokristalne tselluloos, polüvinüülpürrolidoon, naatriumlaurüülsulfaat, magneesiumstearaat.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Toatemperatuuril, valguse eest kaitstult, 3 aastat.
Pakend. 20 mg tabletid, 28 tk blisterpakendis

Info - tootja esindajalt 13.12.02
Küsi apteekrilt