DIPROSALIC NAHALAHUS 0,5MG+20MG/G 50ML

Retseptiravim

9,36 €


Piirhind €5.55

Haigekassa 50% soodustusega €7.83

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Betamethazonum Acidum salicylicum
Toimeaine kogus
0.5 MG/G
Ravimivorm / pakend
LAHUS
Kogus pakendis
50ML

DIPROSALIC
Lahus, salv

Beetametasoon, salitsüülhape
INN. Betamethasonum, acidum salicylicum
ATC-kood. D07BC80
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. Lahuse 1 g sisaldab 0,64 mg beetametasoondipropionaati, mis vastab 0,5 mg (0,05%) beetametasoonile ja 20 mg (2%) salitsüülhapet. Lahustiks kahealuseline naatriumedetaat, metüülhüdroksüpropüültselluloos, naatriumhüdroksiid, isopropüülalkohol ja destilleeritud vesi.
Salvi 1 g sisaldab 0,64 mg beetametasoondipropionaati, mis vastab 0,5 mg (0,05%) beetametasoonile ja 30 mg (3%) salitsüülhapet. Salvialuseks vedel parafiin ja valge petrolaat.

Näidustused. Nõrgematele glükokortikosteroididele resistentsete raskete põletikuliste nahahaiguste ja psoriaasi lühiajaline ravi.
Annustamine. Lahus. Tilgutada mõned tilgad kahjustatud nahapinnale ja hõõruda kergelt naha sisse. Seda tehakse tavaliselt 2 korda ööpäevas, hommikul ja õhtul. Säilitusraviks on mõnede patsientide puhul piisav ka ravimi harvem kasutamine.
Salv. Õhukese kihina katta kõik kahjustatud kehapinnad 2 korda ööpäevas, hommikul ja õhtul. Säilitusraviks on mõnede patsientide puhul piisav ka ravimi harvem kasutamine.
Vastunäidustused. Ülitundlikkus ravimi komponentide suhtes.
Ettevaatust! Ärritusnähtude või sensibilisatsiooni väljakujunemisel tuleb ravimi kasutamine lõpetada. Infektsiooni korral ordineerida vastav ravi.
Kõik kortikosteroidide süsteemse kasutamise korral teatatud kõrvaltoimed, sh neerupealiste pärssimine, võivad ilmneda ka lokaalsete kortikosteroididega, seda eriti lastel.
Suurte nahapindade ravi korral suureneb lokaalsete kortikosteroidide ja salitsüülhappe süsteemne imendumine. Tuleks vältida salitsüülhappe sattumist lahtistele haavadele ja vigastatud nahale. Nende seisundite või eeldatava pikaajalise ravi korral tuleb kasutatusele võtta vastavad ettevaatusabinõud, eriti lastel.
Diprosalic lahust ei tohi katta oklusioonsidemega.
Nahakuivuse ja suurnenud ärrituse tekkimisel tuleb preparaadi kasutamine lõpetada.
Oftalmoloogias mitte kasutada! Vältida ravimi sattumist silma ja limaskestadele.
Pediaatriline kasutamine. Kuna lastel on täiskasvanutega võrreldes suurem kehapindala ja kehakaalu suhe, on neil ka suurem oht lokaalsete kortikosteroidide kasutamisest tingitud hüpotalamuse-ajuripatsi-neerupealise (HPA) telje pärssimiseks ja kortikosteroidide eksogeense toime avaldumiseks.
Lokaalseid kortikosteroide saanud lastel on esinenud HPA telje pärssimist, Cushingi sündroomi, lineaarse kasvu pidurdumist, vähenenud kaalu kasvu ja intrakraniaalset hüpertensiooni. Neerupealiste supressiooni ilminguteks lastel on madal plasmakortisooli tase ja vastuse puudumine ACTH stimulatsioonile. Intrakraniaalse hüpertensiooni nähtudeks on lõgemete pundumine, peavalu ja bilateraalne papillödeem.
Rasedus ja imetamine. Lokaalsete kortikosteroidide ohutus raseduse ajal ei ole tõestatud. Ravimit tuleks kasutada vaid siis kui oodatav kasu ületab võimaliku ohu lootele. Raseduse ajal ei tohiks ravimit kasutada kestvalt laialdastele aladele suurtes kogustes.
Lokaalselt manustatud kortikosteroidide eritumise hulk rinnapiima ei ole teada, seetõttu tuleb imetamise ajal katkestada ravi või loobuda ravi ajal rinnaga toitmisest kui ravim on ema jaoks oluline.
Kõrvaltoimed. Lokaalsete kortikosteroidide kasutamisel on teatatud järgmistest kõrvaltoimetest: põletustunne, sügelus, nahaärritus, -kuivus, follikuliit, hüpertrihhoos, aknetaoline lööve, hüpopigmentatsioon, perioraalne dermatiit, allergiline kontaktdermatiit, naha matseratsioon, sekundaarne infektsioon, naha atroofia, striiad, miiliumid, valulikkus, ragaadid.
Salitsüülhape võib tekitada dermatiiti.
Üleannustamine. Sümptomid: Lokaalse toimega glükokortikosteroidide pikaajaline kasutamine võib pärssida hüpofüüsi-neerupealiste-funktsiooni, tekitades sekundaarse neerupealiste koore puudulikkuse, mis põhjustab hüperkortitsismi, sh Cushingi sündroomi ilminguid.
Ülemäärane või pikaajaline salitsüülhappe lokaalne kasutamine võib põhjustada salitsülismi sümptome.
Ravi: sümptomaatiline. Ägeda hüperkortitsismi sümptomid on tavaliselt mööduvad. Vajadusel korrigeerida seerumi elektrolüütide tasakaalu. Kroonilise hüperkortitsismi korral tuleb annust vähendada järk-järgult.
Salitsülismi ravi on sümptomaatiline. Tuleb teha analüüsid ja püüda organism võimalikult kiiresti salitsülaadist puhastada. Näidustatud on suukaudne naatrium vesinikkarbonaadi manustamine uriini alkaliseerimiseks ja diureesi forsseerimine.
Omadused ja farmakokineetika. Farmakodünaamika: Beetametasoondipropionaat (sünteetiline fluori sisaldav glükokortikosteroid) avaldab põletiku- ja sügelusvastast toimet ja ahendab veresooni. Püsiv toime võimaldab annustada 2 korda päevas.
Lokaalne salitsüülhape on keratolüütilise, bakteriostaatilise ja fungitsiidse toimega.
Farmakokineetika: Lokaalsed kortikosteroidid imenduvad normaalsest tervest nahast. Põletik ja/või teised haiguslikud protsessid nahal suurendavad perkutaanset imendumist. Oklusioonsideme kasutamine suurendab oluliselt lokaalsete kortikosteroidide perkutaanset imendumist. Seega võib oklusioontehnika olla vajalik täiendus resistentsete dermatooside ravis.
Nahka imendunud lokaalsed kortikosteroidid metaboliseeruvad sarnaselt süsteemselt manustatud kortikosteroididega. Kortikosteroidid seonduvad plasma valkudega erineval määral. Kortikosteroidid metaboliseeritakse esmaselt maksas ja eritatakse neerude kaudu. Mõned lokaalsed kortikosteroidid ja nende metaboliidid eritatakse ka sapiga.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Mitte hoida temperatuuril üle 30° C. Lahus 24 kuud, salv 60 kuud.
Pakend. 0,05% lahus, 30 ml või 50 ml plastikpudelis.
0,05% salv, 20g, 30 g või 50 g alumiiniumtuubis.

Info - tootja esindajalt 13.03.02
Küsi apteekrilt