ACTIVELLE TBL 0,5+1MG N28

Retseptiravim

15,20 €

0,54 €/tk


Piirhind €13.16

Haigekassa 50% soodustusega €9.87

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Norethisteronum Estradiolum
Toimeaine kogus
0.5 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N28

1. Päeva-meelespea paigaldamine algasendisse
Keerake sisemist ketast nii, et soovitud nädalapäev asetseks väikese plastriba vastas.

2. Esimese tableti võtmine
Lõhkuge plastriba ja raputage esimene tablett välja.

3. Igapäevane tarvitamine
Keerake läbipaistvat ketast päripäeva ühe ühiku võrra, vt. joonisel olevat noolt. Raputage järgmine tablett välja.
Läbipaistvat ketast saab keerata ainult pärast seda, kui tablett on välja võetud.

Novo Nordisk

ActivelleTM kasutamisjuhend
Enne kui alustate Activelle võtmist, lugege palun kasutamisjuhend hoolikalt läbi. Kui Teil on küsimusi, pöörduge arsti või apteekri poole.

ActivelleTM

Üks Activelle tablett sisaldab östradioolhemihüdraati koguses, mis vastab 1 mg östradioolile, ning 0,5 mg noretisteroonatsetaati.

Abiained: laktoosmonohüdraat, maisitärklis, kopovidoon, talk, magneesiumstearaat, hüpromelloos ja glütserooltriatsetaat.

Activelle kalenderkettaga pakend sisaldab 28 valget tabletti.

Millised on menopausi tagajärjed?
Menopaus on ajajärk naise elus, mil menstruatsioonid lõpevad pärast seda, kui organism on järk-järgult lõpetanud hormoonide östrogeeni ja progesterooni eritamise. Menopaus ilmneb tavaliselt 45. ja 55. eluaasta vahel. See on naise elus loomulik periood, mida ei tohi käsitada haigusena. Hormoonide taseme langedes tekivad naistel sageli mitmesugused vaevused, nagu kuumad hood, öine higistamine, tujukus, unetus, tupe kuivus, urineerimisega seotud vaevused. Neid sümptome saab hormoonasendusraviga leevendada, asendades hormoone, mille tase menopausi ajal langeb.

Pärast menopausi tekib naistel luukoe hõrenemine ning sellest tingituna suureneb luumurdude risk. Östrogeenid takistavad postmenopausaalses eas naiste luude hõrenemist ja vähendavad luumurdude ohtu.

Mis on Activelle?
Activelle on pidevaks kasutamiseks mõeldud kombineeritud hormoonasendusravi preparaat. Activelle sisaldab östradiooli kombineeritult noretisteroonatsetaadiga. Östradiool on samane naise organismi poolt eritatava östrogeeniga. Noretisteroonatsetaat toimib nagu progesteroon, mis on teine tähtis naissuguhormoon.

Tootja
Novo Nordisk A/S
DK-2880 Bagsvaerd, Taani.

Millised on Activelle näidustused?
Activelle on ette nähtud hormoonasendusraviks menopausi perioodil leevendamaks östrogeenitaseme langusest tulenevaid vaevusi (kuumad hood, öine higistamine, tupe kuivus jne.).

Activelle on ette nähtud ka osteoporoosi (luukoe hõrenemise) ära hoidmiseks postmenopausaalses eas naistel.

Activelle´t soovitatakse kirurgiliselt eemaldamata emakaga naistele, kelle menopaus on kestnud rohkem kui aasta ning kes ei soovi menstruatsioone. Activelle toime ilmneb ravi esimeste nädalate jooksul, vaevused leevenduvad ja vaevuste vähenemine jätkub ravi jooksul. Kui soovimatud sümptomid püsivad kolme ravikuu möödudes, võib arst soovitada sobivamat, suurema ravimiannusega kombineeritud preparaati. Activelles sisalduv noretisteroonatsetaat vähendab märgatavalt emakalimaskesta vähi ohtu, mis seondub üksnes östrogeeni kasutamisega.

Kes ei peaks Activelle´t võtma?
Activelle`t ei tohiks võtta, kui:
*Te olete rase või kahtlustate seda.
*Toidate rinnaga.
*Esineb, on esinenud või kahtlustatakse rinnavähki.
*Esineb või kahtlustatakse hormoonsõltuvat kasvajat, näiteks emakalimaskesta vähki. *On tekkinud ebaselge põhjusega vereeritus tupest.
*Esineb või on esinenud tromboos (vere hüübimishäire) jalaveresoontes (süvaveenitromboos) või kopsus (kopsuemboolia).
*Põetakse ägedat või kroonilist maksahaigust, või on põetud maksahaigust, mistõttu maksafunktsiooni iseloomustavad analüüsid ei ole normaliseerunud.
*Ollakse allergiline Activelle mõne komponendi suhtes.

Mida peaks teadma, kui tarvitad raviks Activelle´t?
Enne Activelle-ravi alustamist peaks arst Teid informeerima hormoonasendusravi plussidest ja miinustest. Enne ravi alustamist ning ravi käigus peab arst hindama preparaadi sobivust just Teile. Selleks tehakse regulaarseid läbivaatusi, pöörates tähelepanu Teie tervislikule seisundile ning esinevatele haigustele. Informeerige oma arsti, kui Teil on või on olnud mõni alljärgnevatest haigustest. Arst võib soovida Teid põhjalikumalt jälgida, kuna mõned haigused võivad Activelle-ravi käigus ägeneda või taastuda:
n põetud östrogeensõltuv kasvaja
n fibroom, endometrioos, endometriaalne hüperplaasia (emakalimaskesta vohamine)
n fibrotsüstiline rinnanäärme haigus või igasugune koetihend rinnas
n põetud veenitromboos (vere hüübimishäire) või esinevad ohutegurid (vt. järgnevat)
n kõrgenenud vererõhk
n diabeet e. suhkurtõbi
n maksafunktsiooni häired (nt. porfüüria, maksakasvaja)
n sapikivid
n otoskleroos (sisekõrva teatud haigestumus)
n migreen või (äge) peavalu
Öelge arstile, kui põete või olete põdenud tõsist südame- või neeruhaigust, arst võib pidada vajalikuks Teid põhjalikumalt jälgida. Samuti teatage arstile, milliseid ravimeid Te üheaegselt Activelle´ga tarvitate, ka seda kui põete astmat, epilepsiat või diabeeti.
Ühtlasi peate informeerima ka teisi arste Activelle tarvitamisest, kuna mõne laboratoorse analüüsi tulemus võib ravi käigus muutuda.

Mõningate uuringute tulemused on näidanud, et hormoonasendusravi on seotud veenitromboosi tekke suhtelise riski suurenemisega (vere hüübimine jala- või kopsuveenides). Kui Teil on suurenenud veenitromboosioht (verehüübe teke), teavitage sellest arsti enne Activelle-ravi alustamist. Veenitromboosioht võib olla suurem, kui Teil või mõnel pereliikmel on olnud jala- või kopsu veenitromboos, kui olete ülekaaluline, ka varikoossete veenide puhul.
Rohkem kui 5 aastat kestvat hormoonasendusravi on seostatud rinnavähiriski suurenemisega. Oht haigestuda tõuseb ravi pikenedes ja väheneb pärast ravi lõpetamist. Hormoonasendusravi saavatel naistel avastatud rinnavähk kaldub olema piirdunum kui hormoonasendusraviga mitteseostatud rinnavähk. Selletõttu peaks arst regulaarselt kontrollima rindade seisundit ning vajadusel määrama mammograafia.

Hormonaalasendusravi on seostatud ka suurenenud riskiga sapikivide tekkeks ja süsteemse luupus erütematoosuse arenemiseks.
Esimeste ravikuude jooksul võib esineda vereeritus ja määrimine. Pidage nõu arstiga, kui vereeritus ja määrimine ei ole Teile vastuvõetavad. Teatage arstile, kui vereeritus taasilmneb pärast vereeritusteta perioodi või kui see püsib ka pärast ravi lõpetamist. Vajalikuks võivad osutuda täiendavad uuringud.

Millal peab lõpetama ActivelleTM võtmise?
Kui Te juba tarvitate Activelle´t, siis rääkige arstile varakult eesseisvast operatsioonist või planeeritavast haiglaravist. Sest operatsioonijärgselt, suuremate vigastuste või pikaajalise liikumatuse puhul võib veenitromboemboolia oht ajutiselt suureneda. Seepärast võib raviarst soovitada võimalusel katkestada hormoonasendusravi 4 nädalat varem. Pöörduge otsemaid arsti poole, kui tekib mõni järgmistest nähtudest: veenitromboos, naha ja silmade kollasus (kollatõbi), äkiline migreenilaadne peavalu, ootamatu nägemishäire, märgatav vererõhu tõus, teadaolev või arvatav rasedus. Tõenäoliselt käsib arst Activelle tarvitamise lõpetada.

Kas Activelle on rasestumisvastane preparaat?
Activelle ei ole rasestumisvastane vahend ega väldi rasestumist.

Kuidas Activelle`t võtta?
Activelle võtmist võib alustada ükskõik millisel Teile sobival päeval. Kui aga lülitute ümber tsükliliselt hormoonasendusravilt, peab ravi alustama kohe pärast igakuise vereerituse lõppu.
Activelle-tabletid on mugavas kalenderkettaga pakendis, mis aitab neid võtta regulaarselt. Võtke 1 tablett päevas, soovitavalt iga päev samal kellaajal, seni kuni 28 tabletti on võetud. Neelake tablett alla ja jooge peale klaas vett. Tänu kalenderpakendile on teada, kas olete tableti juba võtnud või mitte. Pärast ühe pakendi tühjakssaamist alustage kohe uue pakendiga, järgides käesoleva infolehe alguses toodud juhiseid.
Kui unustasite võtta tableti tavalisel ajal, võtke ta esimesel võimalusel. Kui Te ei võtnud ununenud tabletti enne tavalist aega järgmisel päeval, siis visake ununenud tablett minema ja jätkake ravi nagu tavaliselt.

Millised on Activelle kõrvaltoimed?
Activelle-ravi esimese paari kuu jooksul võib esineda aeg-ajalt määrimist või vereeritust, mis ajapikku väheneb. Vereerituse või määrimise jätkudes ka pärast kuue ravikuu möödumist pidage nõu arstiga.
Activelle-raviga kaasnevad põhilised kõrvaltoimed on kergekujulised.
Kõige sagedamini esineb rindade valulikkust. Activelle kliiniliste uuringute käigus olid kõige sagedasemateks hormoonasendusraviga kaasnevateks kõrvaltoimeteks peavalu, kõhuvalu, iiveldus, puhitused, rindade suurenemine/pakitsemine, emakafibroidide suurenemine, naha punetus ja sügelemine, unetus, depressioon, veenitromboos ja turse.

Lisaks võib kõrvaltoimena esineda:
Kerged seedehäired, oksendamine, kõhupuhitus, sapipõiepõletik , sapikivitõbi, juuste väljalangemine, liigne karvakasv, migreen, pearinglus, tupe kandidoos e. seenhaigus, vererõhu tõus, kehakaalu suurenemine või vähenemine, libiido muutused ja jalalihaste krambid. Erandjuhtudel on hormoonasendusravi ajal tekkinud pigmendilaigud nahal, multiformne erüteem, sõlmjas nahapunetus ja hemorraagiline lööve.

Teavitage arsti halvast enesetundest või ebaselge põhjusega tervisehäirest.
Teatage arstile, kui soovite mingil põhjusel lõpetada Activelle tarvitamise. Teil on õigus teada oma otsuse tagajärgi ning arutada teisi ravivõimalusi, mis võivad paremini sobida.

Säilitamine.
Säilitada kuivas kohas, valguse eest kaitstult temperatuuril kuni 25rC. Mitte lasta külmuda. Hoida lastele kättesaamatus kohas.
Mitte kasutada pärast kalenderkettapakendil ja karbil märgitud kehtivusaja möödumist.

ActivelleTM on Novo Nordisk A/S kaubamärk.

© 1998/oktoober 1999

Novo Nordisk A/S
2880 Bagsvaerd, Taani

Infoleht kooskõlastatud: mai 2000

Küsi apteekrilt